Doba čtení:1 m, 46 s
Podle energetického odborníka Michala Macenauera nastal čas, kdy si můžeme přestat lhát o nákladech zelené energetiky a přijmeme nutnost za ni přinejmenším krátkodobě a střednědobě více zaplatit. Foto: egubrno.cz

Cena energie na mezinárodním trhu už několik týdnů opět roste. Analytici upozorňují, že období výhodnějších cen pro spotřebitele končí. Zákazníkům doporučují, aby si co nejdříve u dodavatelů vyjednali výhodnější smlouvy.

Elektřina na burze zdražuje už od letošního února, za uplynulé tři měsíce její cena vzrostla o třetinu. Nejrychleji přitom stoupá od poloviny dubna. „Je zřejmé, že období zlevňování energií končí,“ uvedl pro denik.cz energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.

Ceny energií na burze tlačí nahoru jak mírné oživení evropského průmyslu, tak i zdražování emisních povolenek. „Zvlášť v druhé polovině roku tak očekáváme další výrazné zdražování cen elektřiny, a také plynu,“ konstatoval Vrňák.

Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz doporučuje důkladně porovnat aktuální ceníky dodavatelů a zaměřit se na roční a dvouleté fixace. „Tříleté fixace už jsou výhodné o něco méně a ze všeho nejméně se zákazníkům vyplatí smlouvy bez fixace platné na dobu neurčitou,“ tvrdí Kaňok.

Od září se výrazně sníží kotlíkové dotace

Vzhledem k tomu, že si stále více lidí vyrábí vlastní elektřinu díky instalované fotovoltaice, bude se do budoucna více lišit suma, kterou zaplatí, oproti těm, kteří proud pouze čerpají ze sítě. „Cena pro ně bude vyšší přinejmenším proto, že odeberou méně levné letní elektřiny. Náklady na tyto odběratele jsou výrazně vyšší a tomu bude nejpozději od podzimu odpovídat i vyšší cena. V opačném případě by tyto vyšší náklady uhradili ostatní zákazníci,“ vysvětlil Michal Macenauer z EGÚ Brno.

S nízkými cenami elektřiny se podle znalců bude třeba rozloučit i v dlouhodobějším horizontu. Jedním z hlavních důvodů dalšího růstu cen bude podle Macenauera zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. „Vyšší náklady nízkoemisní elektřiny budeme hradit ve financování dotací a zákonitě vyšších nákladech na provoz sítí, které budou potřebovat velmi výrazné investice,“ podotkl Macenauer.

„Myslím, že konečně nastal čas, kdy si můžeme přestat lhát o nákladech zelené energetiky a přijmeme nutnost za ni přinejmenším krátkodobě a střednědobě více zaplatit,“ dodal.