Emise CO2 v Pardubickém kraji klesly

Letecký pohled na Elektrárnu Opatovice.

Letecký pohled na Elektrárnu Opatovice. Foto: kolmani.info

Emise oxidu uhličitého do ovzduší se v Pardubickém kraji loni meziročně snížily o zhruba 15 procent na 5,7 milionu tun, když v roce 2012 to bylo 6,67 milionu tun. Největší zásluhu na tom měly dva největší zdroje skleníkového plynu  – Elektrárna Opatovice a Elektrárna Chvaletice. S odkazem na údaje Integrovaného registru znečištění, které na stránkách www.irz.cz zveřejnilo ministerstvo životního prostředí, to napsala Mladá fronta DNES.

Opatovická elektrárna meziročně snížila množství vypouštěného CO2 o více než šest procent na loňských 2,22 milionu tun. Vliv na to měla hlavně mírná zima, menší výroba, a proto i nižší spotřeba uhlí. „Zásobujeme teplem spoustu domácností, kdyby každá měla svůj vlastní kotel, bylo by znečištění ovzduší výrazně horší,“ řekl mluvčí elektrárny Martin Sýkora.

Také chvaletická elektrárna zaznamenala nižší produkci oxidu uhličitého. Z 3,38 milionu tun v roce 2012 klesla na 3,02 milionu tun. Obě elektrárny patří k největším znečišťovatelům životního prostředí v regionu. Dalšími jsou v regionu každoročně i velké průmyslové podniky, například výrobce autobusů Iveco Vysoké Mýto, chemička Synthesia nebo cementárna Holcim v Prachovicích.