Otázka energetické bezpečnosti bude v příštích pěti letech důležitější než problém s uprchlíky. Vyplývá to z průzkumu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) mezi státními úředníky, politiky či experty na zahraniční politiku v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.
Energetickou bezpečnost označilo v anketě jako důležitou pro zahraniční politiku v příštích pěti letech 86 procent respondentů, ilegální migraci jen 72 procent dotazovaných. „Energetická bezpečnost souvisí s nestabilitou Ukrajiny a nevyzpytatelností Ruska,“ uvedl předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).
Čtěte také: Elektřina je dražší, než si myslíme
Podle energetických expertů, které server iUHLI.cz oslovil, je pro budoucí energetickou bezpečnost naší země velmi důležité i možnost využívat tuzemské uhlí.
Energetická bezpečnost České republiky je podle analytika Jiřího Gavora na poměrně dobré úrovni, významnější rizika pro nejbližší budoucnost nevidí. „Platí to dokonce i o zemním plynu a ropě, kde i totální výpadek tranzitu přes Ukrajinu nemá na ČR žádný dopad, náhradní trasy zajistí veškeré potřebné dodávky. Tuzemské uhlí je dalším významným stabilizujícím faktorem, v tomto směru vítám nedávné rozhodnutí vlády o prolomení limitů těžby na dole Bílina,“ řekl serveru iUHLI.cz Gavor.
Čtěte také: Zelená energie? Ďáblova alternativa
Právě faktor bezpečnosti mohl podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze sehrát vedle dalších faktorů roli v rozhodnutí o prolomení těžebních limitů. „Čistě z pohledu bezpečnosti a závislosti na dovozech a s ohledem na dostupnost jednotlivých energetických zdrojů v České republice by zatím asi optimální kombinací zůstalo, uhlí, jádro a obnovitelné zdroje,“ dodal analytik.
Mohlo by vás zajímat:
Vsadit vše na jadernou kartu je chyba
Proč elektřina z uhlí? Proto!