Doba čtení:1 m, 6 s
Elektrárna Tušimice
Elektrárna Tušimice. Foto: ČEZ

Vláda bude v energetické koncepci prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů, naopak nechce jít cestou plynových elektráren a velké podpory obnovitelných zdrojů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Hnědé uhlí je podle něj významným zdrojem, který má být využit „při respektování limitů těžby“.

„Je tam šest základních variant. My nechceme variantu plynovou, tedy přechod primárně na plynové elektrárny, ani extrémně reduktivní variantu, která sází na obnovitelné zdroje, protože je to pro Českou republiku příliš drahé,“ řekl Mládek.

„Vláda má představu, že bude rozvíjet jadernou energetiku, zásadní o čem diskutujeme, je, aby to nebylo příliš drahé pro poplatníka nebo spotřebitele,“ dodal ministr.

Na nové energetické koncepci se pracuje řadu let. O nynější aktualizované podobě by měli ministři jednat do konce letošního roku. „Nemám jasný termín, kdy ponesu na vládu a to z jednoduchého důvodu, že připomínkové řízení už je na konci, ale slíbil jsem, nejenom já, ale i pan premiér, že to ještě projedná tripartita. Čili bude to nejprve na tripartitě, to je v dohledné době a potom na vládu,“ řekl Mládek.

V České republice zůstává nadále v platnosti státní energetická koncepce z roku 2004.

Elektrárna Prunéřov.
Elektrárna Prunéřov. Foto: ČEZ