Energetická koncepce závisí na rozhodnutí Babiše

Doba čtení:1 m, 20 s

Ilustrační foto: ČEPS

Schválení Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) by podle informací serveru iUHLI.cz mohlo záviset na postoji ministra financí Andreje Babiše (ANO). Vláda by měla koncepci schválit za 14 dnů, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kabinet projednávání koncepce přerušil a zároveň odložil jednání o Národním akčním plánu rozvoje jaderné energetiky. Dokumenty mají určit, jakým směrem se česká energetika vydá v dalších desetiletích. Oba materiály již vláda měla k dispozici dříve, jejich projednávání ale odložila. Napsaly Finanční noviny.

„Absolvovali jsme debatu o posledních finálních připomínkách. Předpokládám, že bude za 14 dní připraven upravený návrh usnesení vlády a očekávám, že ASEK bude schválen,“ uvedl premiér. Následně by mohla vláda podle premiéra přistoupit ke schvalování plánu rozvoje jaderné energetiky.

Po schválení koncepce volá například Teplárenské sdružení ČR. Upozornilo na to, že novela zákona o hospodaření energií od letošního 1. července významným způsobem zvyšuje závaznost energetické koncepce pro rozhodování státní správy. Nebude-li vládou do té doby přijata koncepce nová, pak bude rozhodování probíhat podle více než 11 let starého, ale stále platného dokumentu.

Projednávání ASEK bylo přerušeno již v prosinci. Tehdy podle některých ministrů totiž dostatečně neřešila otázku zachování či prolomení takzvaných těžebních limitů v Ústeckém kraji. Ministerstvo průmyslu (MPO) následně v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit.

ASEK obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou.