Doba čtení:1 m, 30 s
Třinecké Železárny už do ekologických opatření investovaly miliardy korun. Foto: wikipedia.org Darwinek

Energetika Třinec, která je dceřinou firmou Třineckých železáren (TŽ), za 80 milionů korun modernizuje tři fluidní kotle v Teplárně E3. Sníží díky tomu emise oxidů síry o 40 procent a emise oxidů dusíku na polovinu předchozího limitu, jak požadují nové emisní limity Evropské unie. Investici firma dokončí ještě letos.

Současná technologie kotlů K11 a K12 umožňuje dávkování vápence do spalovací komory kotle. „Pro plnění budoucích emisních limitů oxidu siřičitého je postačující navýšit dávkované množství vápence do spalovací komory jednotlivých kotlů. U kotlů K11 a K12 bylo proto potřebné posílit dopravní kapacitu vnitřního vápencového hospodářství,“ uvedl ředitel Energetiky Třinec Petr Matuszek. Třetí fluidní kotel NK14 je schopen plnit nové emisní limity oxidu siřičitého bez dalších úprav v technologii.

Čtěte také
Pokud znovu zavřeme šachty, už je neotevřeme
Útlum těžby OKD vyjde na 14,5 miliardy

Kotle se upravují i kvůli snížení emisí oxidů dusíku. „Na obou kotlích K11 a K12 jsou oba systémy již hotové a mají za sebou i garanční měření. Nyní probíhá modernizace systému na fluidním kotli NK14. Dokončena by měla být za několik týdnů,“ uvedl Matuszek. Generálním dodavatelem investice je slovenská firma SES Tlmače.

TŽ uvádějí, že do ekologických opatření už investovaly miliardy korun, plní všechny stanovené limity a používají nejmodernější zařízení. Patří ale k největším průmyslovým znečišťovatelům v zemi, což je dáno typem výroby i rozsahem provozu. Firma je největším tuzemským hutním podnikem, loni vyrobila 2,508 milionu tun surové oceli. I s dceřinými firmami mají TŽ okolo 10 tisíc zaměstnanců.

Energetika Třinec se stará o energetický servis pro železárny, zejména pro technologii hutní výroby. Teplou vodou a teplem zásobuje také velkou část Třince. Kromě toho vyrábí i elektrickou energii. Firma má přes 360 zaměstnanců.