Doba čtení:1 m, 35 s
Například u ČEZ jsou ještě domácnosti, kterým dojíždí mnohaletá fixace a platí zhruba 1500 korun za megawatthodinu elektřiny. Pokud by si ale nová průměrná domácnost chtěla cenu na jeden rok zafixovat u stejné firmy nyní, tak by platila téměř 11 tisíc. Ilustrační foto: iUHLI

Ceny elektřiny a plynu dál dramaticky rostou. Největší problém budou mít letos ti, kdo si musí najít nového dodavatele nebo jim skončí fixace cen. Týká se to zhruba půl milionu lidí.

Za růstem cen energií pro konečné odběratele může být dramatický vývoj na velkoobchodních trzích. Elektřina meziročně podražila zhruba na čtyřnásobek, podobně je na tom plyn, napsaly Hospodářské noviny.

„Ten pravý šok teprve přijde. Až nyní postupně dochází k masivnímu zvedání záloh. Lidé si uvědomí, kam se ta situace dostala, až když jim přijde faktura,“ varuje energetický expert Michal Šnobr, podle nějž se přitom významné zlevnění energií v blízké době čekat nedá.

Elektřina i plyn znovu dramaticky zdraží

„Během letošního roku skončila nebo skončí fixace ceny zhruba 100 tisícům našich zákazníků,“ uvedla mluvčí E. ON Martina Slavíková. Šéf ČEZ Daniel Beneš už před dvěma týdny pro HN uvedl, že fixace do konce roku skončí zhruba 10 procentům zákazníků. To je jen u ČEZ asi 320 tisíc odběrných míst, dalších 80 tisíc u Pražské plynárenské a nižší desítky tisíc u Pražské energetiky. Dvojka na trhu, innogy s necelým 1,8 milionu klientů, čísla neposkytla.

Například u ČEZ jsou ještě domácnosti, kterým dojíždí mnohaletá fixace a platí zhruba 1500 korun za megawatthodinu elektřiny. Pokud by si ale nová průměrná domácnost chtěla cenu na jeden rok zafixovat u stejné firmy nyní, tak by platila téměř 11 tisíc. U innogy by se na nejlevnějším produktu dostala na 7700 korun, podobně stojí elektřina i u Pražské plynárenské či E. ON. U PRE se dá zafixovat na dva roky ještě poměrně „levně“ za 7100 korun na megawatthodinu.