Doba čtení:2 m, 8 s
Společnost Energo-Pro vlastní a provozuje vodní elektrárny ve čtyřech zemích – v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice. Ilustrační foto: wikipedia.org

Česká energetická skupina Energo-Pro loni dosáhla provozního zisku před odpisy a zdaněním (EBITDA) 322,8 milionu eur (zhruba 8,2 miliardy korun). Meziročně jde o nárůst o pět procent. Ke zvýšení zisku přispěly zejména výnosy z distribuce a výroby elektřiny. Celkové výnosy skupiny naopak zejména kvůli snížení prodejních cen energií klesly o 26 procent na 1,27 miliardy eur (asi 32,2 miliardy Kč).

Společnost uvedla, že její loňský zisk byl zatím nejvyšší vůbec. „K tomuto vynikajícímu výsledku přispěla většina našich dceřiných firem,“ řekl generální ředitel skupiny Petr Milev. Energo-Pro loni ve svých vodních elektrárnách vyrobila přes 2,9 gigawatthodiny elektřiny, což znamená meziroční nárůst o 15 procent.

K nárůstu objemu výroby přispěla kromě příznivých hydrologických podmínek také španělská společnost Xeal, která byla podle Mileva nejdůležitější akvizicí skupiny v loňském roce. Jedná se o portfolio deseti vodních elektráren s celkovou instalovanou kapacitou 167 megawattů (MW).

Na celkových výnosech skupiny se naopak negativně projevil pokles průměrné prodejní ceny elektřiny v Bulharsku a také v Turecku. Distribuce elektřiny v Bulharsku a Gruzii loni klesla o jednotky procent, uvedla společnost.

Jak může Česko zachránit svoji energetiku?

Letos v lednu skupina dokončila další velkou akvizici v Turecku, kde od své mateřské skupiny DK Holding Investments převzala vodní elektrárnu s přehradou Alpaslan 2. Elektrárna má výkon 280 MW a v provozu je od roku 2020. Její kupní cena byla 476 milionů eur (přes 12 miliard Kč). „Díky akvizici Alpaslan 2 zvýšíme objem zelené energie, kterou vyrábíme, a vzrostou nám zároveň naše regulované výnosy navázané na dolar,“ podotkl Milev.

Úroveň hrubé zadluženosti společnosti loni ke konci roku činila 1,01 miliardy eur (25,7 miliardy Kč), což je podle skupiny oproti roku 2022 o 42 procent více. Nárůst byl způsoben zejména emisí eurobondů v objemu 300 milionů dolarů (přes sedm miliard korun), které skupina použila na financování nákupu společnosti Xeal.

Společnost Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. Vlastní a provozuje vodní elektrárny ve čtyřech zemích – v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice. Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než 2,5 milionu zákazníků. Do skupiny patří i výrobce turbín a strojů pro vodní energetiku Litostroj Group. Celková instalovaná kapacita elektráren společnosti činí 859 megawattů, roční výroba elektřiny přesahuje 2,5 terawatthodiny. Skupina loni též zahájila stavbu vodní elektrárny v Kolumbii.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa