EP Energy vydělala víc

Daniel Křetínský může být s kondicí EP Energy spokojen. Foto: EPHOLDING

Energetické skupině EP Energy stoupl za devět měsíců letošního roku konsolidovaný zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o třetinu na 6,6 miliardy korun. Konsolidované tržby meziročně klesly o 2,8 procenta na 32,9 miliardy korun.

Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů. EP Energy patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského.

Čtěte také:
KSČM chce Křetínskému zhatit koupi teplárny
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

EP Energy je největším dodavatelem tepelné energie v Česku. Ovládá například Elektrárny Opatovice, Pražskou teplárenskou a výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy. Vedle českého trhu působí na Slovensku. Prostřednictvím dceřiné společnost EP Energy Trading firma také dodává elektřinu a plyn koncovým zákazníkům.

EP Energy patří společnosti EP Infrastructure (EPIF), která je dceřinou firmou EPH. Většinovým vlastníkem EPH se letos stal podnikatel Daniel Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií holdingu. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Podíl 31 procent v EPIF, klíčové dceřiné firmě holdingu, získal letos fond australské banky Macquarie.

EPH letos získal dvě paroplynové elektrárny ve Velké Británii s celkovým instalovaným výkonem 2300 megawattů (MW) nebo německou černouhelnou elektrárnu Mehrum, jejíž instalovaný výkon činí 750 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Minulý týden holding oznámil, že kupuje britskou firmu RVA Group, která se specializuje na poradenství v oblasti vyřazování z provozu, dekontaminace, demontáže a demolice zařízení v petrochemii, farmacii, energetice, těžkém strojírenství a ropném průmyslu. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště