Doba čtení:1 m, 20 s
Elektrárny společnosti Steag se nacházejí v průmyslové spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, které má vysokou spotřebu energie. Foto: wikipedia.org

Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského a španělská investiční společnost Asterion Industrial Partners, která se zaměřuje na infrastrukturu, jsou posledními dvěma zájemci o německou energetickou společnost Steag. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje. Diskuze podle nich stále probíhají a není jisté, zda vyústí v transakci. Zúčastněné strany se k věci nevyjádřily.

Elektrárny společnosti Steag se nacházejí v průmyslové spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, které má vysokou spotřebu energie. EPH vypracoval podle některých zdrojů plán přeměny tohoto energetického podniku ve významného hráče v oblasti obnovitelných zdrojů energie, což se neobejde bez masivních investic.

Dříve o Steag projevily zájem investiční společnosti KKR a EQT. Ty ale později ze soutěže odstoupily, uvádějí zdroje agentury Bloomberg.

V Německu si lámou hlavu, čím nahradit teplo z uhlí

EPH již ovládá podnik Leag. Tato pátá největší německá energetická společnost postupně nahrazuje své uhelné elektrárny produkcí z obnovitelných zdrojů.

Společnost Steag patří osmi německým obcím. Akcionáři podle informovaných zdrojů mají zájem dohodu s vítězem soutěže podepsat příští měsíc. Pokud nebude konečná nabídka dostatečně vysoká, mohli by ovšem od prodeje upustit.

Firma Asterion sídlí v Madridu. Založila ji skupina bývalých zaměstnanců společnosti KKR. Do různých projektů v oblasti energetiky a telekomunikací v Evropě investuje od roku 2019.

V květnu 2021 EPH dokončila koupi divize Steag Power Minerals (SPM). Firma změnila jméno na EP Power Minerals. Je evropským lídrem ve zpracování vedlejších elektrárenských produktů, například popílku.