EPH chce elektrárny Vattenfallu

Doba čtení:59 s
Uhelná elektrárna Moorburg.

Uhelná elektrárna Moorburg. Foto: Vattenfall

Energetický a průmyslový holding (EPH) má zájem o německé hnědouhelné elektrárny a lomy, které vlastní švédská společnost Vattenfall. Napsal to deník E15. Podle listu by mezi zájemci mohly být také investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR. Spekuluje se rovněž o zájmu firmy ČEZ.

„Proces prodeje hnědouhelných aktiv Vattenfallu ještě oficiálně nezačal, firma jen avizovala ochotu prodat, ale Mibrag proces sleduje a logicky má zájem, protože působí ve stejném odvětví a prakticky ve stejném regionu. My (EP Energy, resp. EPH) jako akcionář Mibragu tuto jeho snahu maximálně podporujeme,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Mibrag je německá hnědouhelná společnost, která patří do EPH.

Z prodeje hnědouhelných aktiv by Vattenfall mohl získat dvě až tři miliardy eur, v přepočtu zhruba 56 až 83 miliard. Podle zdroje agentury Reuters bude finální částka záviset na smlouvách o dodávkách elektřiny, cenách energie a rovněž na očekáváních ohledně cen emisních povolenek. „Na každou megawatthodinu elektřiny, kterou nyní můžete prodat za 30 eur, potřebujete povolenku, jež stojí šest eur. Ziskovost se však okamžitě sníží, pokud ceny emisních povolenek vzrostou na předkrizové úrovně,“ dodal pro Reuters nejmenovaný zdroj.