EPH chce koupit šest elektráren v Itálii

Ilustrační foto: Imagio.cz

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) nabídl, že odkoupí pět plynových a jednu tepelnou elektrárnu o celkovém výkonu 3500 megawattů, které v Itálii vlastní a plánuje prodat německý energetický gigant E.ON. Napsal to list La Repubblica, podle kterého se tepelná elektrárna nachází na Sicílii a má kapacitu 600 megawattů. Informovala o tom ČTK.

Podle médií tíží E.ON dluh 31 miliard eur (v přepočtu více než 860 miliard korun), a proto nyní provádí reorganizaci. V rámci ní prodává některé vedlejší činnosti, včetně aktivit v Itálii. Za ty by společnost údajně mohla získat téměř dvě miliardy eur (asi 55 miliard korun).

Restrukturalizace firmy E.ON zahrnuje rozdělení podniku na dvě části. Firam se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.

Nabídku na odkup elektráren německé společnosti už prý předložila italská společnost Edison, která je součástí francouzské energetické EDF. Nabídka je ale údajně považována za nedostatečnou.

EPH, který vlastní Daniel Křetínský společně s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, provozuje elektrárenské, plynárenské a těžební podniky, a to především v Česku, na Slovensku a v Německu. Svou činnost se nyní snaží rozšířit, zájem projevil například o německé aktivity švédské společnosti Vattenfall a slovenské aktivity italské firmy Enel. Nedávno se také dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough.