Doba čtení:1 m, 56 s
Většinovým vlastníkem EPH je český miliardář Daniel Křetínský. Foto: epholding.cz

Energetický holding EPH Daniela Křetínského a Patrika Tkáče chce podle informací Hospodářských novin v nejbližších dnech představit model, jak by se v Česku mohly zmírnit dopady energetické krize. Řešení navržené EPH by se mělo týkat hlavně cen tepla.

EPH chystá návrh v v souvislosti s půjčkou od státu, která by měla pomoci energetickým firmám s penězi, které musí skládat jako záruky za budoucí obchody s elektřinou na burze. O půjčku požádala také společnost Sev.en miliardáře Pavla Tykače, polostátní podnik ČEZ získal úvěr už v červenci.

„Chceme představit takový model, aby bylo jasné, jak na věci budou profitovat i koncoví zákazníci. Nechceme tedy onu půjčku pouze za úrok, chceme hledat řešení, kde půjčka umožní pomoci českým zákazníkům zmírnit dopady krize. Věříme, že závěry budeme moci představit pro veřejnost během několika dní,“ sdělil HN mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Podle informací HN by se řešení navržené EPH mělo týkat hlavně cen tepla. Návrh by měl být hotový již ve středu. Půjde zřejmě o určité zastropování růstu cen tepla pro odběratele, ke kterému by se měli připojit i ostatní dodavatelé.

Síkela schválil půjčky pro EPH a Sev.en Energy

Zda se k návrhu EPH ohledně garance určité výše cen tepla připojí i ostatní, zatím není jasné. Ministerstvo průmyslu k plánu víc nesdělilo, komentovat to nechtěl ani ČEZ, který patří k největším výrobcům tepla v zemi a půjčku s úrokem od tří do pěti procent již dostal. O návrhu nic nevěděl šéf Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Sev.en Energy už v minulosti přišla s návrhem prodeje elektřiny státu za předválečné ceny. „Jak už jsme dříve několikrát řekli, jsme také vstřícní k hledání účinného řešení energetické krize,“ uvedla mluvčí Sev.enu Gabriela Sáričková Benešová. Nevyloučila ani jednání o cenách.

Žádost o půjčku na zajištění obchodů zvažuje i výrobce elektřiny a tepla Sokolovská uhelná. Ta sice většinu produkce neprodává přes burzu, svoje obchody včetně nákupu emisních povolenek však také musí zajišťovat. „Pokud by stávající trendy na energetických trzích měly pokračovat, a dojde k vyčerpání otevřených bilaterálních limitů, Sokolovská uhelná bude, jako jeden z dalších nejvýznamnějších výrobců elektřiny v České republice, nucena požádat ministerstvo o poskytnutí účelového úvěru, shodně jak již učinili ostatní výrobci,“ uvedla mluvčí firmy Kateřina Pištorová.