Doba čtení:1 m, 6 s
Letecký pohled na čtyři bloky jaderné elektrárny Mochovce. Foto: SE

Energetický a průmyslový holding (EPH) podepsal dohodu o koupi zhruba dvoutřetinového podílu ve firmě Slovenské elektrárne (SE) od italské společnosti Enel.  Cena transakce je 750 milionů eur, v přepočtu více než 20 miliard korun.

Holding ve středu potvrdil, že se dohodl s Enelem na podmínkách transakce. EPH podíl převezme prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Slovakia. Transakce se uskuteční ve dvou fázích, její konečná hodnota se ještě může na základě dohodnutých podmínek změnit, napsaly Finanční noviny.

Transakce podléhá schválení antimonopolních úřadů

Závěrečné vypořádaní a uzavření druhé fáze je podmíněno získáním finálního povolení ke komerčnímu provozu třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Transakce rovněž podléhá schválení antimonopolních úřadů.

Čtěte také:
Křetínský kupuje Slovenské elektrárne
Dostaví slovenskou jadernou elektrárnu Češi?

EPH je v České republice největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč společně drží zhruba dvě třetiny akcií EPH. Zbytek akcií vlastní skupina J&T.

SE jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Loni vyprodukovaly více než 22 TWh elektřiny, což meziročně představuje pokles o 3,2 procenta.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?
Křetínský chce předstihnout ČEZ
Vy byste nespali, Křetínský je v klidu