Doba čtení:1 m, 51 s
Časopis Forbes Daniela Křetínského v posledním zveřejněném žebříčku zařadil na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek odhadl na 9,2 miliardy dolarů (víc než 200 miliard Kč). Foto: EPH

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v letošním prvním pololetí zvýšil hrubý provozní zisk EBITDA meziročně o 12 procent na 1,87 miliardy eur (45,7 miliardy Kč). Tržby zůstaly stejně jako před rokem kolem 15 miliard eur (366,8 miliardy Kč). ČTK to oznámil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Pololetní výsledky EPH jsou důsledkem soustředění na odpovědný růst a kvalitní provozní řízení, při zachování finanční obezřetnosti, uvedl generální ředitel a většinový vlastník EPH Křetínský. Tržby holdingu se v pololetí snížily na 14,9 miliardy eur z loňských 15,1 miliardy, vyplývá z konsolidovaných výsledků zveřejněných na webu.

Zvýšení provozního zisku lze přičíst jak organickému růstu holdingu, tak strategickým akvizicím, zejména v Nizozemsku, komentovala firma výsledky. EPH letos získal podíl 7,5 procenta na nizozemské energetické kapacitě. Dceřiná společnost skupiny EP Netherlands koupila mimo jiné tamní plynové elektrárny Sloe a Rijnmond.

Knotek: V Bruselu vítězí ideologie nad racionalitou

EPH předpokládá, že do roku 2025 bude společnost téměř bez uhelných aktiv. Do konce roku 2030 pak těžbu a výrobu elektřiny a tepla z uhlí opustí úplně,“ uvedla firma v komentáři k pololetním výsledkům. Holding podniká v těžbě hnědého uhlí, v Česku vlastní mimo jiné hnědouhelnou elektrárnu v Opatovicích nad Labem na Pardubicku.

Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe, dále EP Logistics International sdružující firmy zaměřené na dopravu a spedici a také realitní EP Real Estate.

Křetínský podle webu EPH ovládá 50 procent a jednu akcii holdingu a vykonává manažerskou kontrolu, 44 procent minus jednu akcii kontroluje slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč, který se do akcionářské struktury EPH vrátil v roce 2020. Zbylých šest procent drží skupina manažerů EPH. Časopis Forbes Křetínského v posledním zveřejněném žebříčku zařadil na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek odhadl na 9,2 miliardy dolarů (víc než 200 miliard Kč).