EPH i ČEZ prý podceňují ruské nebezpečí

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: commons.wikimedia.org

České energetické společnosti ČEZ a EPH prý podceňují rizika, která pro jejich podnikání ve střední Evropě představuje prudké zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Hospodářským novinám to řekl český vládní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.

Konflikt, jehož nejdramatičtějším projevem je ruská anexe Krymu a boje na východě Ukrajiny, podle Bartušky hned tak neskončí a v citlivých oblastech jako dodávky plynu či jaderných technologií se to nemůže neprojevit.

„Pokud zde mají někteří lidé pocit, že se Rusko zastaví na Ukrajině, tak jsou zoufale naivní. To, co se nyní odehrává na východě Ukrajiny, se nás bytostně týká a neskončí to ani zítra, ani pozítří. Rusko chce ve finále opět ovládnout prostor, který dříve kontroloval Sovětský svaz,“ tvrdí Bartuška.

Lidé v ČEZ nedoceňují, jako moc se proměnil vztah mezi EU a Ruskem. Představa, že ten konflikt vysedíme, že ho přečkáme, je prostě mylná.

Co se týče možné výstavby nových jaderných bloků v Česku nemá podle zmocněnce cenu mluvit o datech. „Musíme si nejprve ujasnit, zda chceme jádro v této zemi a zda pro to jsme ochotni něco udělat,“ dodal s tím, že Česká republika měla z dostavby jaderných bloků automaticky vyloučit ruský Rosatom. „Měli bychom být důslednější v definování našich národních zájmů a naprosto jasně říct, že s jedním z těch uchazečů nehodláme mít nic společného. Jde o to, s jakou zemí chceme následujících 30 let spolupracovat v tak citlivé oblasti, jakou je jaderná energetika,“ dodal.

Bartuška zároveň míní, že plyn není nenahraditelný. „Pokud si budete zařizovat nové vytápění a od Rusů, svého hlavního dodavatele, slyšíte více či méně temné předpovědi, tak si vyberete jiné palivo než plyn. Plyn má teď špatné PR i v Německu, což je největší zákazník Gazpromu. A ten se chová, jako kdyby mu to bylo jedno. Nerozumím tomu,“ řekl HN.