ERÚ bude vazalem ministerstva

Ilustrační foto: Imagio.cz

Novela energetického zákona, kterou v pátek schválili poslanci, je dramatickou změnou v postavení regulátora, který již nebude moci účinně bránit růstu cen energií, tedy účtů za elektřinu, plyn a teplo pro koncové zákazníky. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí Enegetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka.

„Celkově vše směřuje k tomu, aby byl regulátor politicky i ekonomicky závislý na ministerstvu průmyslu a obchodu a vládě a aby poslouchal. Takové postavení energetického regulátora je však v rozporu s třetím energetickým liberalizačním balíčkem EU, který se Česká republika zavázala implementovat a dodržovat,“ upozornil Chvojka.

Dodal, že ERÚ například chce vytvoření rady, která ale bude mít jasné postavení, jasné hranice svých kompetencí a bude volena nezávisle. Ideální by bylo okopírovat slovenský model, kdy by rada měla silné postavení a ulehčila by úřadu v odvolacích rozhodováních.

Podle novely se bude například platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby.