Doba čtení:1 m, 30 s
Ruský prezident Putin využíval plyn k dosažení svých politických cílů.. Foto: pixabay.com

V institucích EU právě probíhá vyjednávání o návrhu opatření, které by mohlo zabránit dovozu plynu z Ruska. Zvažované změny by umožnily členským státům vyvázat se z dohod s ruskými dodavateli a zamezit společnostem z Ruska a Běloruska rezervovat si plynovody a LNG terminály na území EU. Jejich dodávky by se tak nemohly dostat na unijní trh a k zákazníkům v členských zemích, napsal deník E15.

Ke změně unijního přístupu se schyluje v době, kdy česká média rozvířily zprávy, že na náš trh stále teče plyn z Ruska. Jednalo by se o významný krok, neboť plyn dosud fakticky nepodléhal sankcím. Ruský plyn nyní proudí pouze plynovodem TurkStream dodávajícím komoditu do jihovýchodní Evropy a původní trasa přes Ukrajinu. Tyto cesty využívá zejména Maďarsko v prvním případě a v omezené míře Slovensko s Rakouskem v druhém případě. Nyní se zdá, že EU chce definitivně ucpat všechny vstupy, kterými by se ruský plyn do EU ještě mohl dostat.

Putin chtěl Němcům nečekaně vypnout plyn. Plán se mu nepovedl

Toto opatření je významné především proto, že by znamenalo zásadní obrat v pohledu na společný energetický trh. Členské státy by totiž mohly mít pravomoc zamezit vybraným firmám v přístupu k plynovodům. Volný přístup k infrastruktuře byl přitom až dosud jedním ze základních tržních principů.

Nehledě na to, v jaké podobě bude opatření nakonec přijato, vysílá EU jasný signál, že tržní pravidla již nejsou nedotknutelná. EU tím de facto uznala nejen to, že energetické komodity mohou fungovat jako převodové páky vlivu, ale také, že někdy je energetické bezpečnosti třeba obětovat ekonomickou výhodnost. Ačkoli nižší konkurence na trhu může znamenat celkově vyšší cenovou hladinu, benefitem má být zvýšená bezpečnost dodávek a omezená vydíratelnost.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa