EU pro dohled nad klimatickými závazky

Doba čtení:1 m, 21 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Evropská unie chce vytvořit dohled nad dodržováním klimatických závazků jednotlivých zemí, který by zároveň mohl přimět státy k respektování termínů stanovených pro omezení emisí skleníkových plynů. Brusel přišel s tímto požadavkem na začátku druhého týdne klimatické konference v peruánské Limě, kde se chystají základy nové dohody o ochraně klimatu pro příští rok. Největší světoví znečišťovatelé ovzduší Čína a Spojené státy snahu EU nepodpořili. Napsala to ČTK s odkazem na informace agentury Reuters.

„Měl by existovat proces hodnocení. To je naprosto nevyhnutelné,“ prohlásil v Limě španělský eurokomisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Caňete. EU se v říjnu zavázala k omezení emisí oxidu uhličitého k roku 2030 o 40 procent proti hodnotám z roku 1990. OSN stanovila neformální a nevynutitelné datum, dokdy mají i zbylé státy předložit své závazky, na 31. březen příštího roku. Dohodu nahrazující současný málo funkční Kjótský protokol by pak měly vlády téměř dvou set zemí světa schválit příští prosinec v Paříži.

Proti evropskému požadavku se postavila Čína, která dala najevo neochotu dovolit dalším zemím kontrolovat její politiku. Peking požaduje, aby se na peruánské konferenci nepřijala ani zmínka o možných kontrolách dodržování termínů a závazků. Spojené státy se postavily mezi obě strany, když otázku kontroly označily za „nikoli klíčovou“ a nehodlají usilovat o její zařazení mezi výsledky limského jednání.

Obě země, které nejsou signatáři Kjótského protokolu, přitom slíbily podílet se na nové dohodě pro Paříž. Zatímco Washington hodlá snížit emise do roku 2025 o 26 až 28 procent oproti roku 2005, Peking přislíbil, že emise v Číně začnou klesat nejpozději okolo roku 2030.