Doba čtení:1 m, 43 s
Díky prodeji 63 milionů nových akcií ze 79 milionů nabízených za cenu 2,5 leva získala 157,5 milionů leva (asi dvě miliardy Kč). Foto: pixabay.com

Bulharská finanční a pojišťovací společnost Eurohold zvýšila kapitál, aby mohla financovat nákup bulharských aktivit české firmy ČEZ. Díky prodeji 63 milionů nových akcií ze 79 milionů nabízených za cenu 2,5 leva získala 157,5 milionů leva (asi dvě miliardy Kč). Tržní kapitalizace firmy tak nově činí 650 milionů leva.

Eurohold přišel se záměrem opatřit si kvůli ČEZ další peníze na sofijské akciové burze počátkem března, obchod chce uzavřít do konce července.

Bulharský energetický regulátor povolil firmě ČEZ prodat její aktivity v Bulharsku skupině Eurohold letos v lednu. Umožnil tak dokončit transakci za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Majetek firmy ČEZ zahrnuje i distribuční firmu, která dodává elektřinu více než dvěma milionům lidí.

Čtěte také:
ČEZ míří pryč z Rumunska
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

Eurohold uvedl, že jeho hlavní akcionář Bulgarian Startcom Holding upsal 47 milionů nových akcií. Ve firmě si tak udrží kontrolní většinu s podílem přes 50 procent. Eurohold chce plánovaný obchod uzavřít do konce července i za pomoci bankovních půjček. Na financování bude spolupracovat se společností JP Morgan.

Celkové náklady na akvizici Eurohold odhaduje na 490 milionů eur. Zahrnují i finanční prostředky potřebné pro nabídku tendru menšinovým akcionářům ve dvou majoritních společnostech ČEZ a pro pokrytí některých jejich dluhů.

ČEZ podepsal s Euroholdem dohodu o prodeji aktiv předloni v červnu. Bulharský antimonopolní úřad nejprve transakci zablokoval, správní soud ale jeho rozhodnutí zrušil a úřad nakonec loni v říjnu transakci povolil. Lednový souhlas energetického regulátora byl posledním potřebným krokem před dokončením transakce.

Do balíku prodávaných firem patří společnost CEZ Bulgaria, která od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem, dále CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční firma CEZ Razpredelenie Bulgaria.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa