Evropská komise provedla kontroly v plynárenských společnostech v Německu

Kontroloři se zajímali o zásobování zemním plynem v unijních zemích střední a východní Evropy Foto: wikipedia

Evropská komise (EK) kvůli podezření ze zneužívání dominantní pozice na trhu provedla kontroly v několika společnostech v Německu, které se věnují dodávkám, transportu a skladování zemního plynu. Konkrétní firmy komise v dnes zveřejněném prohlášení neuvedla, podle německých médií se ale razie týkaly mimo jiné společností E.ON Ruhrgas, RWE a Gazprom. Portál deníku Der Tagesspiegel napsal, že v hledáčku byly i kanceláře RWE v České republice.

Komise uvedla, že inspekce se uskutečnila v úterý a že unijní zástupce doprovázeli představitelé německých úřadů. „Neohlášené kontroly jsou předběžným vyšetřovacím krokem podezřelých praktik, které jsou v rozporu s volnou soutěží. To, že kontroly komise provádí, neznamená, že společnosti se protitržního jednání dopustily,“ uvedla EK.

Portál deníku Der Tagesspiegel napsal, že kontroloři se zajímali o zásobování zemním plynem v unijních zemích střední a východní Evropy kvůli podezření, že firmy bránily konkurentům v přístupu k plynovým sítím. Takový postup by omezil konkurenční prostředí a vedl k omezenému a dražšímu výběru pro spotřebitele.

Deník rovněž uvedl, že mluvčí společností E.ON a RWE zásahy kontrolorů potvrdili a že inspektoři provedli prohlídky kanceláří RWE také v Česku. Mluvčí centrály RWE v Essenu v telefonátu ČTK informaci nepotvrdila ani nepopřela, přislíbila ale zaslat tiskové vyjádření.