Doba čtení:1 m, 4 s
Evropský parlament navrhuje vytvořit speciální fond, jenž by měl pomoci postiženým regionům a který by měl disponovat částkou necelých pět miliard eur (přibližně 130 miliard korun). Foto: wikipedia.org

České uhelné regiony, tedy Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj řeší budoucnost po skončení těžby. Vůbec poprvé v historii se zástupci krajů sešli s představiteli Poradní komise pro průmyslové změny při Evropské unii. Schůzka proběhla v Mostě.

Cílem setkání bylo hledat možnosti, jak podpořit tradiční průmyslové regiony v době, kdy se bude snižovat objem těžby uhlí. Ať už kvůli omezování lokalit pro těžbu, nebo jejich přirozenému vyčerpávání, či kvůli novým technologiím pro výrobu energie, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Aktivisté požadují změnu energetické politiky
Za elektřinu zaplatíme až o tisíce víc

„Při útlumu těžby jde nejenom o propuštěné zaměstnance, ale i o postižení celého regionu,“ uvedla Lucie Studničková, předsedkyně Poradní komise pro průmyslové změny (CCMI). V Evropské unii je podle ní takto sledovaných 41 regionů v jedenácti zemích.

Evropský parlament také proto navrhuje vytvořit speciální fond, jenž by měl pomoci postiženým regionům a který by měl disponovat částkou necelých pět miliard eur (přibližně 130 miliard korun).

Mohlo by vás zajímat:
Na emise si brousí zuby obří vysavače
Služební auto obra Koloděje
Na čistou energetiku počkejte pár století