Export amerického uhlí se propadl o čtvrtinu

Prezident Barack Obama uhlí nefandí

Prezident Barack Obama uhlí nefandí

Export amerického uhlí klesl za rok 2015 oproti roku 2014 o celých 23 procent. USA zároveň letos vyprodukovalo nejméně uhlí za posledních 30 let. Tamní uhelný sektor se potácí v existenčních problémech.

Spojené Státy Americké jsou i nadále čistým vývozcem uhlí, ale dle dat amerického úřadu pro energetické informace (EIA) celková hodnota exportu klesá již třetím rokem. V roce 2012 dosáhlo USA rekordního exportu uhlí o hmotnosti 124 milionu tun, od té doby ale došlo k poklesu až na hodnotu 74 milionů tun uhlí za rok 2015. Jedná se o pokles 23 procent oproti roku 2014, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí
Hillary Clintonová veřejným nepřítelem horníků

Jednou z mála zemí, kam se loni dovezlo více amerického uhlí, je Indie. Do této země USA exportuje necelenou desetinu svého vývozu. Export do zbylých asijských států ovšem klesl, stejně jako například do Evropy. Evropa je tradičně vedoucím trhem pro americké uhlí, ale i zde došlo k propadu o 28 procent na celkovou hodnotu 14,6 milionu tun uhlí za loňský rok.

„Pomalejší růst světové poptávky po uhlí, nižší mezinárodní ceny a vyšší produkce v jiných exportních zemích přispěli k poklesu exportu uhlí z USA,“ sdělila EIA k zveřejněným číslům.

Na druhé straně import uhlí do USA se za rok 2015 téměř nezměnil a celkově se dovezlo 11,3 milionu tun uhlí. Problémy uhelného sektoru vedly vládu k tomu, aby v lednu začala s přezkoumáním federálního uhelného programu za účelem nalezení potencionálních reforem. Celý proces by měl trvat tři roky.

Ještě v roce 2005 se uhlí podílelo na zhruba polovině americké produkce elektřiny, zatímco plyn k ní přispíval pouze 19 procenty. Od svého maxima z roku 2007 ale podíl uhlí klesá, a nyní se oba zdroje podílejí na produkci zhruba třetinou, uvedla EIA. „Břidlicová revoluce“ srazila v USA ceny plynu přibližně na pětinu úrovně v Evropě a sedminu asijské úrovně, což odstartovalo masový přechod elektráren na plyn.

Vedle cen k této revoluci významně přispívá také politika Obamovy administrativy, která je vůči uhlí velmi negativní. Nedávno například zavedla, jako součást rozsáhlejších budoucích opatření, moratorium na nové licence na těžbu uhlí na federálních územích.

Protiuhelná politika vyvolává napětí a prezident Barack Obama již dokonce čelí několika žalobám. Podle těžařů chce prezident uhelný průmysl, který zaměstnává a živí statisíce lidí, zlikvidovat. „Vláda v regulačních výnosech napsala na 25 milionů slov. To je 38krát více, než jich je v Bibli. Tato regulace způsobila uzavření 411 bloků uhelných elektráren a snížila podíl uhlí na výrobě elektřiny z 52 na současných 40 procent. To vše bez jakýchkoli ekologických benefitů,“ uvedl Robert Murray, generální ředitel a zakladatel těžební společnosti Murray Energy, která zaměstnává více než 7 500 lidí v šesti státech.

Ceny uhlí v posledních letech kvůli slábnoucí poptávce výrazně klesají, což vede k bankrotům a propouštění u řady těžařských firem. Těžaři již při současných cenách nejsou schopni pokrývat ani náklady na provoz dolů. Útlum produkce uhlí dostává do potíží i celé státy, kde se těží.

Mohlo by vás zajímat:
Američtí těžaři žalují Obamu
JPMorgan ukončí podporu uhlí
Snížení uhelné daně pomůže ekonomice