Doba čtení:1 m, 15 s
Podle premiéra Petra Fialy se vláda bude snažit iniciovat evropské společné řešení energetické krize. Foto: Facebook Petr Fiala

Prezident Miloš Zeman se včera s premiérem Petrem Fialou (ODS) shodli, že vývoj cen energií překročil nejhorší očekávání. K zajištění energií pro české firmy i občany za přijatelné ceny jsou podle nich potřeba kroky na evropské i národní úrovni.

Velmi podrobně jsme se bavili o situaci s cenami energií a s energetickou politikou jak v České republice, tak v Evropě. Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny – zvláště v těch posledních dnech – překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání,“ řekl premiér.

Bavili jsme se o nastavení úsporného tarifu, o tom, co už vláda udělala, i o tom, co je možné udělat v budoucnosti. Budeme se snažit iniciovat nějaké evropské společné řešení, které by samozřejmě bylo nejúčinnější. Začátkem příštího týdne o tom budu mluvit s (německým) kancléřem (Olafem) Scholzem při jeho návštěvě v Praze a samozřejmě s dalšími představiteli evropských států,“ popsal FIala.

Pavlas: Příčinou krize je chybná energetická politika Evropy

Očekává, že s podněty k řešení situace přijdou experti na dnešním večerním jednání Národní ekonomické rady vlády. „Musíme hledat cesty k tomu, jak si s tím rychle poradit, aby naše firmy a domácnosti dokázaly situaci zvládnout,“ dodal.

Zeman a Fiala si podle premiéra také vzájemně potvrdili, že mezi vládou a prezidentem panuje shoda na základním směřování a postojích zahraniční politiky – včetně podpory Ukrajiny a odsouzení ruské agrese.