Doba čtení:1 m, 0 s
Nový premiér Petr Fiala. Foto: vlada.cz

Energetická krize sužující evropské země je pro Česko další argument k prosazování jádra jako čistého zdroje energie. Podle nového premiéra Petra Fialy nemůže být Česko ani Evropa závislá na ruském plynu. Fiala to řekl na setkání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.

„Nebylo by dobré, aby evropské země a jejich energetická soběstačnost byly příliš závislé na Rusku. To, co se odehrává, a signály, které máme, jen potvrzují správnost pozice naší vlády, pokud jde o další rozvoj naší energetické politiky: nechceme a nemůžeme být jednosměrně závislí na ruském plynu,“ citoval Fialova slova po jednání server Novinky.cz.

Beneš chce zásadní připomínky k návrhu komise

Kombinací jaderné energetiky a „rozvíjení obnovitelných zdrojů v mnohem větší míře než dosud“ lze podle Fialy závislost na ruském plynu výrazně snížit. Pokud jde o obnovitelné zdroje, jde podle něj mj. „o fotovoltaiku na střechách veřejných budov a soukromých domů“.

„Považujeme za důležité, abychom mohli mít jadernou energii, jádro jako čistý podporovaný zdroj. Považujeme za důležité, aby plyn byl přechodným zdrojem. ČR se svými podmínkami potřebuje tyto zdroje. Je to důležité pro naši prosperitu, pro naše občany,“ vysvětlil premiér.