Doba čtení:1 m, 33 s
Premiér Petr Fiala je přesvědčen, že taktika, kterou jsme zvolili, jak my v České republice, tak obecně v Evropě, byla správná. Foto: Facebook Petr Fiala

Ano, máme zájem provést určitou transformaci české energetiky a její součástí je získání větší kontroly nad energetickou infrastrukturou, uvedl na dotaz ohledně diskutované restrukturalizace energetické společnosti ČEZ premiér Petr Fiala.

Česko musí podle Fialy ve snaze o zvýšení energetické bezpečnosti v tomto roce intenzivněji rozvíjet obnovitelné zdroje a jadernou energetiku a zajišťovat dostatečné alternativní dodavatele plynu tak, aby nebylo vydíratelné Ruskem, ani nikým jiným, napsal server novinky.cz.

Premiér se chce soustředit také na udržení nižších cen energií a jejich dlouhodobé zachování. „To si myslím, že je momentálně důležité, a od toho se odvíjí to, co musíme dělat v České republice se zastropováním – možná nic, protože to bude fungovat. Možná ten strop ani nebude potřeba do budoucna, ale zatím, kdybychom ho neudělali a neudržovali, tak lidé a firmy platí násobně víc, a to jsme nechtěli. Na druhé straně si musíme uvědomit, že každé takové opatření něco stojí a stojí velké peníze a stát nemá jinou možnost než ty peníze buď vybrat od lidí, nebo si je půjčit,“ uvedl Fiala.

Chvaletice vyrobily rekordní množství elektřiny

Jako nástroj, kterým se vláda vyhnula vyššímu zdanění občanů, zmínil zavedení takzvané válečné daně z mimořádných zisků, s tím, že je „dočasná, limitovaná a vlastně solidární“.

Fiala je přesvědčen, že taktika, kterou jsme zvolili, jak my v České republice, tak obecně v Evropě, byla správná.

„Je to dáno samozřejmě i opatřeními, která se udělala – naplnění zásobníků, budování LNG terminálů a jejich naplňování a tak dále –, ale je to dáno i rozhodnutími, na kterých jsme se domluvili na evropské úrovni – možnost společných nákupů plynu, určitá regulace cen při prudkých výkyvech, hledání a domlouvání alternativních dodavatelů plynu a elektřiny,“ řekl Fiala.