Filantropie po tykačovsku: sytí žaludky a pomáhá ženám

Tykačovi1-a_compressed

Filantropii se intenzivně věnuje také Pavel Tykač. Foto: iUHLI.cz

Magazín Haarper´s Bazaar přinesl příběhy žen, které se dělí o svoji energii, čas i finance s těmi, kteří to potřebují. Jednou z nich je i Ivana Tykač, manželka uhlobarona Pavla Tykače.

Teoreticky by mohla mít jako manželka Pavla Tykače, pátého nejbohatšího českého muže, bezstarostný život bez práce. Nicméně ona se rozhodla jinak. Kromě toho, že má řadu let vlastní podnikání a k tomu šest dětí, společně se svým mužem založila charitativní organizaci Women for Women, kterou ročně podporují desítkami milionů korun. Další desítky milionů pak pomáhají směřovat k potřebným dětem v rámci projektu Obědy pro děti, který od roku 2013 poskytnul deset tisíc obědů školákům, jejichž rodiče jim je nemohou zaplatit.

Čtěte také:
Tykačovi poděkovali Pygmalionem
Miliardář koupil přístroj, který rozezná nádor

Možná to začalo, když jsem byla malá. Vychovával mě dědeček, který se narodil ještě v devatenáctém století, a když mi bylo asi tak sedm, vyprávěl mi často o válce, o tom, jak bylo těžké vyjít i s kouskem chleba. To byl první impulz k empatii. Druhým byl můj rozvod. Ne že bych se tehdy ocitla sama s dětmi na dlažbě, nebyla jsem na bývalém manželovi ekonomicky závislá, ale nebylo to snadné. Zůstaly mi dluhy a byla jsem na všechno sama… Myslím, že s Pavlem máme sociální cítění, ale zpočátku jsem trochu tápala, kam peníze nasměrovat. Manžel prostřednictvím svých firem dlouhodobě podporuje sport, vzdělání a sociální projekty na Mostecku, kde podniká. Zatímco on zpočátku podporoval SOS dětské vesničky, můj další projekt vyplynul přirozeně z mého vnitřního nastavení. Ideální je, když je rodina úplná nebo když dítě žije aspoň s jedním z biologických rodičů. Představte si ženu, která se rozvede, zůstane bez prostředků, a tím pádem jí dříve nebo později hrozí ztráta bydlení. Z toho důvodu je jí odebráno dítě, které sice miluje, ale sociálka vyhodnotí, že se o něj nemůže materiálně postarat, a tak skončí v dětském domově. Běžně stačí pár měsíců, aby se člověk bez práce ocitl na ulici. A právě na takové ženy jsem chtěla zacílit. Když jsme zakládali Women for Women, vytkli jsme si skupinu, které chceme pomáhat,“ uvedla Ivana Tykač.

Možná to zní divně, ale ať jsem si lámala hlavu jakkoli, vždycky jsem došla do bodu, že všem pomoci nemůžu a že celý svět nezachráníme. Tak jsem se aspoň snažila, aby naše pomoc byla maximálně efektivní. V některých případech musí zkrátka pomoci stát. My hledáme ženy, kterým něco v životě nevyšlo, ale vidíme u nich potenciál se vrátit do aktivního života. Naše rodinné konzultantky, které reagují na telefonáty a dopisy od žadatelek o pomoc, absolvovaly náš vzdělávací program The Bridge (Most). Pomáhají ženám uvědomit si, kdo jsou, co chtějí a očekávají i kam směřují,“ vysvětlila svou filosofii paní Tykač.

Je neuvěřitelné, že mnohdy se díky psychické pomoci a empatické konzultaci změní situace natolik, že jsou ženy ochotné nevidět vše jen černě, ale dokážou vidět také pozitiva, dobrou stránku své situace. Stává se, že se urovnají i jejich partnerské vztahy, a jen to, že je provedeme krizí, pomůže jejich návratu zpátky do normálu. I pro tento rok chystáme nové projekty. Co se týče mužského a ženského přístupu k filantropii, nemyslím si, že muž celou věc vždy ekonomicky zaštiťuje a žena je srdcem, tedy stará se o charitu. Oba se věnujeme lidem, pohovorům a rozhodování, kam naši pomoc směřovat. Naše děti jsou přirozenou součástí toho všeho – ne že bychom je k filantropii cíleně vedli, ale třeba máme rádi velké snídaně, kdy se všichni sejdeme u stolu a kdy jsou součástí všeho, co se řeší, ať už je to byznys, nebo charita, slyší příběhy různých lidí, ptají se a my jim podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí odpovídáme,“ uzavřela Ivana Tykač.

Filantropii se intenzivně věnuje i její manžel Pavel. Společnost Vršanská uhelná, která je s jeho jménem spojená, věnovala také kromě podpory charitativní organizace Women for Women v posledních letech desítky milionů korun například na rekonstrukci porodnice v Mostě, nebo na projekt Chytré hlavy, díky kterému mohly být vybaveny desítky učeben ve školách. Tykač také dlouhodobě podporuje úspěšné mostecké házenkářky a Vršanská uhelná je rovněž dlouholetým partnerem Ústeckého kraje.

Mohlo by vás zajímat:
Školy dostaly díky uhlí už 10 miliónů
Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků
Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio