Filipíny zvažují oživení kontroverzní jaderné elektrárny Bataan, protože se úředníci snaží řešit prudce rostoucí náklady na elektřinu. Oživení desítky let odstavené elektrárny zatím ale brání obavy z ohrožení bezpečnosti a korupce.
V prosinci filipínské ministerstvo energetiky oznámilo, že země splnila počáteční požadavky stanovené Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, regulačním orgánem OSN, pro výstavbu jaderného zařízení.
„Filipíny prý nyní mohou zahájit vývoj jaderného zařízení. Země může začít, pokud přijme regulační zákony pro jadernou energetiku,“ řekla pro ABS-CBN News náměstkyně ministra energetiky Sharon Garinová.
Podle energetických expertů země však rychlejší cesta k přehodnocení plánů v oblasti jaderné energetiky spočívá v oživení elektrárny Bataan, zařízení za 2,3 miliardy dolarů, které bylo postaveno na poloostrově asi 100 km západně od Manily za vlády Ferdinanda Marcose staršího.
Marcos tehdy pověřil společnost Westinghouse výstavbou elektrárny, která měla vyrábět 621 megawattů elektřiny, navzdory otázkám ohledně ceny a bezpečnosti. Elektrárna, jejíž dokončení bylo původně plánováno na rok 1976 v době ropného embarga na Blízkém východě, které zatížilo filipínskou ekonomiku, byla nakonec dokončena v roce 1984.
Po svržení Marcose staršího byla elektrárna Bataan odstavena, protože ji sužovala obvinění z korupce a po černobylské havárii v roce 1986 se znovu objevily obavy z jaderné havárie. Filipíny nadále platí za údržbu elektrárny 40 až 50 milionů pesos (686 000 USD) ročně.
Řeči o oživení Bataanu zesílily poté, co Manila a Soul v říjnu podepsaly dohodu o provedení posouzení sanace potřebné pro zprovoznění elektrárny. Josef Yap, bývalý prezident Filipínského institutu pro rozvojová studia, označil zakonzervování elektrárny za „neuvážené politické rozhodnutí vlády bývalé prezidentky Corazon Aquino“.
Podle Carla Arcilly, ředitele Filipínského institutu pro jaderný výzkum, jsou obavy z havárie podobné černobylské v Bataanu nemístné. Vysvětlil, že sovětská konstrukce černobylského reaktoru postrádala ochrannou konstrukci, která by zabránila úniku radiace v případě výbuchu – což je kritický prvek, který je přítomen u západních konstrukcí, například u reaktorů společnosti Westinghouse.
„Neexistuje žádné srovnání mezi západní a sovětskou konstrukcí … když došlo k havárii, všechny materiály tam byly vlastně vrženy a pak je vítr rozfoukal a mělo to strašný konec,“ řekl Arcilla.
Filipínské ministerstvo energetiky plánuje začlenit jadernou energii do energetického mixu země do roku 2032 s vizí postupného rozšiřování po tomto roce.