Doba čtení:1 m, 37 s
Filipínské ministerstvo energetiky uvedlo, že v příštích třech letech bude uvedeno do provozu více uhelných elektráren. Foto: pixabay.com

Filipíny potřebují maximalizovat výkon uhelných elektráren, aby pokryly rostoucí poptávku po elektřině. Obnovitelné zdroje energie mají totiž ve srovnání s nimi nižší kapacitní faktory. Na nedávném fóru Asia Power Forum to řekl ředitel společnosti AboitizPower Carlos Aboitiz.

Poznamenal, že solární a větrné zdroje na pevnině mají kapacitní faktor 20 %, resp. 31 %, zatímco uhelné elektrárny se pohybují mezi 57,5 % a 68,5 %. Kapacitní faktor je poměr mezi skutečným výkonem elektřiny za určité časové období a potenciálním nominálním výkonem, pokud výrobní jednotka běží nepřetržitě na plný výkon, uvedl server Philstar Global.

„Často slýcháme prohlášení, že obnovitelné zdroje jsou levnější než jejich protějšky na fosilní paliva. Bohužel, matematika nesedí,“ řekl Aboitiz. Vysvětlil, že úplné účetnictví by mělo zahrnovat náklady na spolehlivý provoz energetické sítě, s přihlédnutím k intermitenci a dispečerskému řízení.

Společnosti jsou například obvykle zatíženy dodatečnými náklady na vybudování skladovacích a záložních systémů napájení, protože zdroje OZE, jako je solární, větrná a vodní energie, by nemohly zajistit tolik potřebnou spolehlivost.

Svět vře, píší noviny. Neuvádějí však kontext

Očekává se, že prodej energie v zemi se během 13 let zdvojnásobí, přičemž špičková poptávka a prodej elektřiny porostou do roku 2050 o 5,19 %, resp. 5,49 % ročně.

V důsledku toho se růst spolehlivých a dostupných dodávek elektřiny stává zásadnějším než kdykoli předtím, protože to může také pomoci zvýšit makroekonomické cíle země, uvedla společnost Aboitiz.

Již dříve ministerstvo energetiky uvedlo, že v příštích třech letech bude uvedeno do provozu více uhelných elektráren. Ministerstvo energetiky upřesnilo, že tyto projekty byly navrženy a schváleny před zavedením uhelného moratoria koncem roku 2020, které zakázalo zpracovávat žádosti o výstavbu uhelných zařízení na zelené louce.

Ačkoli se země na uhlí značně spoléhá, agentura zdůraznila, že absolutní objem výroby a odpovídajících emisí je ve srovnání s Čínou a Indonésií „minimální“.