Finito! EPH koupil italské elektrárny

Černouhelná elektrárna Fiume Santo v Sardinii: Foto: commons.wikemedia.org
Energetický a průmyslový holding (EPH) dokončil převzetí plynových a uhelných elektráren, které v Itálii provozovala německá společnost E.ON. Nově je zastřešuje společnost EP Produzione, která je plně pod kontrolou EPH. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu transakce nechtěly firmy komentovat.
„Tato akvizice je dalším pokračováním naší už dříve avizované strategie vstupu na vyspělé západoevropské trhy, které nemají dostatečně velkou rezervu instalovaného výkonu a vstupují proto do změny uspořádaní trhu do tzv. kapacitního modelu,“ uvedl předseda představenstva a spoluvlastník EPH Daniel Křetínský.
Čtěte: EPH kupuje v Itálii sedm elektráren
Převzetím elektráren se završuje dohoda, kterou obě strany avizovaly letos v lednu. Evropská komise vyslovila s transakcí souhlas v květnu. Zdroje, které EPH převzal, disponují celkovým instalovaným výkonem 4500 MW. Z toho zhruba 3900 MW je kapacita šesti plynových elektráren. Zbytek, zhruba 600 MW, pak představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na ostrově Sardinie.
„Britský a italský trh jsou hlavními trhy, které v této situaci jsou, a náš zájem je zaměřen právě na ně. Současně jsme si plně vědomi toho, že v dnešní situaci je italský trh výroby pod obrovským ekonomickým tlakem a do zavedeni kapacitního trhu se tato situace nemůže změnit. Náš business plán s tímto stavem počítá. Závěrem zdůrazňuji, ze naše strategie v Itálii je dlouhodobá a zaměřená na další rozvoj, včetně zajmu o další akvizice,“dodal Křetínský.
EPH je přední středoevropská energetická skupina, působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Polsku. Zahrnuje celkem 40 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství. Podniky holdingu zaměstnávají více než 8000 lidí.
Včera EPH informoval, že jeho dceřiná společnost EP Energy uzavřela s francouzskou firmou EDF smlouvu o prodeji jejího podílu v maďarské společnosti Budapesti Erőmű.
EPH projevil zájem také o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall. Dalším zájemcem je energetická společnost ČEZ. Oficiální tendr zatím ale vyhlášen nebyl.
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR
EP Energy ve čtvrtletí utržila 18,3 miliady Kč
Související články