Finsko posoudí riziko reaktoru od Rosatomu

Reaktor, jehož cena se odhaduje na 7,5 miliardy eur (184,4 miliardy Kč), má být vybudován u města Pyhajöki u Botnického zálivu na severu Finska. Foto: wikipedia.org

Finsko znovu „posoudí rizika“ projektu jaderného reaktoru na severu země, na němž se podílí ruská skupina Rosatom. Oznámila to finská premiérka Sanna Marinová v souvislosti se zhoršující se krizí na Ukrajině. O jejím projevu, ve kterém se Marinová věnovala krizi na Ukrajině a evropským sankcím proti Rusku, informovala agentura AFP.

Postup Ruska vůči Ukrajině je zcela nepřijatelný. Finsko i Evropská unie ho odsoudily,“ řekla Marinová.

Reaktor, jehož cena se odhaduje na 7,5 miliardy eur (184,4 miliardy Kč), má být vybudován u města Pyhajöki u Botnického zálivu, asi 100 kilometrů od přístavu Oulu na severu Finska. „Bude provedeno posouzení rizik bezpečnosti navrhovaného reaktoru ruské konstrukce o výkonu 1200 megawattů,“ oznámila Marinová.

Vláda brzy vyhlásí tendr na nový blok v Dukovanech

Projekt reaktoru Hanhikivi 1, v němž má Rosatom 34procentní podíl, byl již několikrát odložen. Konečné stavební povolení ještě nebylo vydáno. Ačkoli se s jeho budoucností pojí řada otazníků, zůstává jedním z nejvýznamnějších průmyslových projektů, na nichž se v Evropské unii podílí ruská společnost, napsala AFP.

Poslední harmonogram, který společnost Fennovoima oznámila loni jako součást žádosti o stavební povolení, počítal se zahájením výstavby v roce 2023 a uvedením do provozu v roce 2029.

Zbývajících 66 procent projektu vlastní konsorcium finských průmyslových a energetických společností.