Doba čtení:1 m, 14 s
Stanislav Štýs fotil změny hornické krajiny od roku 1952. Foto: Štýs

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy, Palivový kombinát Ústí a Severočeské doly spojily síly v projektu digitalizace fotoarchivu Stanislava Štýse, který fotil změny hornické krajiny od roku 1952 dodnes. Digitální archiv budou všechny společnosti používat pro propagaci. Zároveň vznikne unikátní podklad pro virtuální mapu Mostecké uhelné pánve.

Na digitalizaci fotografií se podílí pracovníci Okresní hospodářské komory Most a Oblastního muzea Most. Do konce roku 2021 chtějí zpracovat 35 tisíc fotografií Stanislava Štýse. Ten k fotografiím sám připojuje vlastní autorský komentář, uvedl Homér.

Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Na snímcích je zmapován postup těžby uhlí na Mostecku i následné rekultivace. Přeměny krajiny tak, jak se na ní podílel člověk. „V budoucnu bude možné využít zdigitalizované materiály pro vytvoření naprosto unikátní mnohovrstvé mapy Mostecké uhelné pánve a jejího vývoje za posledních téměř 70 let, kterou budou moci využívat odborníci řady specializací. Vzniká nejkompletnější soubor fotografií jednoho území. Nezůstane ale jen u fotografií, zpracujeme je i do filmu, který bude využit i k badatelským účelům,“ uvedl ředitel mosteckého muzea Michal Soukup.

V mosteckém muzeu se fotografie a podklady z práce Stanislava Štýse soustředily. Na dokončení práce zbývají dva roky. Za tuto dobu musí být zdigitalizováno ještě 12 tisíc fotografií.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu