Fousek: Uhlí v Evropě stále dominantní

Foto: Imagio.cz

Uhelná energetika má v Evropě stále dominantní postavení. Přestože dopady těžby už pro životní prostředí dávno nejsou tak zatěžující, Česko se od uhlí nepochopitelně odvrací a podporuje zdroje, které by samy na trhu nepřežily. V komentáři pro Lidové noviny (LN) to napsal člen představenstva těžařské firmy Severní energetická Zdeněk Fousek. Dodal, že fosilní energetika je celosvětově dlouhodobě dominantní. Podle Světové energetické rady, která je přidruženou institucí k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), má podíl kolem 80 procent.

„Když se podíváme na Evropu, stranou cílů, které v exekutivní podobě vydává Evropská komise, je praxe loňského roku taková, že v Německu jsou uváděny do provozu elektrárny, které několikanásobně převyšují výkon jaderné elektrárny Temelín. Když se podíváme dál, na Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Polsko, ani tam nejsou vidět žádné dramatické ústupky od uhelné energetiky,“ upozornil Fousek. Doplnil, že v ČR dlouhodobě více než polovina elektrické energie pochází z uhlí. Z pohledu domácností a konečných spotřebitelů jde o milion zákazníků. Takto založená energetika dávala i hodně solidní zaměstnání pro české firmy a jejich pracovníky.

„S postupem času jsme také došli k tomu, že enviromentální problémy, které byly s masovou těžbou spojeny, dnes problémy nejsou. Parametry životního prostředí v severních Čechách nebo v Krušných horách jsou v současnosti lepší než v Praze. Osobně mě šokovala jedna už starší studie, porovnávající Teplice a Prachatice jako typické čisté jihočeské město. A výsledky byly přesně opačné,“ poznamenal Fousek.

Energetická koncepce podle něj zhorší energetickou bezpečnost. Energetická politika ve své současné podobě počítá do budoucna se skutečnostmi, které šokovaly. Přichází s několika scénáři a z lepšího pohledu počítá s razantním a nezdůvodněným útlumem těžby uhlí. Zejména ve scénáři, který nazývá „optimalizovaný“. Toto slovo zní sice hezky, scénář počítá dokonce s dovozem uhlí po roce 2025. „Myslím si, že je to vůbec poprvé v novodobé historii, kdy česká energetická politika počítá s výrazným dovozem uhlí,“ konstatoval Fousek.

Ten takzvaně optimalizovaný scénář se od toho bezpečného a soběstačného liší jen ve dvou věcech. odmítá pokračování těžby na dole ČSA a fakticky tak odmítá nejvýznamnější zdroj, který lze k těžbě použít, a výrazným způsobem zvyšuje dovozní závislost. Ta v energetice důsledkem toho vzroste ze 40 procent v roce 2010 na více než 70 procent v roce 2040. Zejména v kontextu současných politických událostí a ve sporu ukrajinském, který zdaleka není jen politický, ale zejména hospodářský, ekonomický a energetický, toto číslo nevypadá moc optimisticky. Je potřeba se rozhodnout. Stávající energetická politika nemá důkladně promyšlené jednotlivé scénáře, když bude, či nebude pokračovat těžba uhlí, které je územně-ekologickými limity blokováno na dole ČSA.

Podle jednoho scénáře totiž máte uhlí, pracovní místa a fungující společnost odvádějící daně, mzdy a příspěvky. Podle druhého musíte vyplácet sociální dávky, zvyšuje se primární i sekundární nezaměstnanost. „A to se nebavíme o celkových sociálních dopadech. Zatím je to pořád křižovatka, ale blížíme se rozcestí, na kterém se musíme dát doleva, nebo doprava. Pro připomenutí, před limity jsou desítky milionů tun uhlí do roku 2022, za limity jsou stovky. V ČR je dostatek uhlí pro všechny. Není to otázka ekonomická, bezpečnostní, technická. Musíme si říct, jestli o to uhlí stojíme. A to je otázka dlouhodobě odkládaného politického rozhodnutí. Další odkládání rozhodnutí ale bude znamenat odpověď ´Ne´,“ uzavřel svůj komentář v LN Fousek.