Doba čtení:1 m, 50 s
K dnešnímu dni bylo opraveno 11 z 16 reaktorů náchylných ke korozi. Další čtyři by měly být opraveny do konce roku. Foto: wikipedia.org

Ve Francii se zmírnily obavy z toho, že se země bude v zimě znovu potýkat s nedostatkem energie z jaderných elektráren. Ceny elektřiny, ve kterých se uzavírají kontrakty na budoucí dodání (takzvané forwardové kontrakty), dnes dále klesaly směrem ke stabilnějším cenám v Německu. Informovala o tom agentura Reuters.

Dostupnost jaderné energie loni ve Francii klesla na 30leté minimum, protože celá řada reaktorů byla mimo provoz kvůli problému s korozí. To umocnilo i problémy v sousedních zemích, které se musely vypořádat se sníženým přísunem zemního plynu z Ruska.

Obavy stran dodávek energie z jaderných elektráren přetrvávaly i v prvních měsících letošního roku. Posléze se ale dostupnost postupně zlepšovala, až dosáhla cíle francouzské elektrárenské společnosti EDF, který činí 300 až 330 terawatthodin (TWh).

K dnešnímu dni bylo opraveno 11 z 16 reaktorů náchylných ke korozi. Další čtyři by měly být opraveny do konce roku.

Vedení francouzských energetických společností EDF a TotalEnergies již dříve uvedla, že dodávky budou tuto zimu výrazně méně napjaté než tu předchozí, ale ceny pravděpodobně zůstanou vysoké.

Francie prodloužila možnost výroby uhelným elektrárnám

V roce 2022 poptávka po elektřině výrazně poklesla, protože průmysl snížil výrobu, aby se vyrovnal s vysokými cenami. Očekává se, že i tuto zimu zůstane poptávka nižší ve srovnání s lety před energetickou krizí, kterou vyvolala invaze Moskvy na Ukrajinu. To patrně přispěje ke snížení tlaku na produkci elektřiny.

Nejvýrazněji cena budoucí dodávky elektrické energie klesla pro první čtvrtletí roku 2024, a to na 148,75 eura (zhruba 3610 Kč) za megawatthodinu (MWh), což je o více než dvě třetiny méně než 460 eur zaznamenaných letos v dubnu.

Analytici se shodují na tom, že propad ceny je způsoben lepšími prognózami dostupnosti energie z jaderných elektráren a dále snížením poptávky. Někteří z nich tvrdí, že cena může ještě dále klesat.

Extrémní výkyvy cen v loňském roce u kontraktů s okamžitým dodáním (takzvané spotové kontrakty) se letos nevyskytly. To dává účastníkům trhu jistotu, že v budoucnu nebudeme svědky tak krajního kolísání cen, uvedl analytik Fabian Rönningen ze společnosti Rystad.