Francouzi nedají peníze na těžbu uhlí v Austrálii

Ilustrační foto: Imagio.cz

Tři velké francouzské banky, BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole přestaly podporovat australský projekt Carmichael, který se má stát největší soustavou černouhelných dolů v zemi. Podlehly tlaku ekologických organizací, které proti projektu dlouhodobě bojují. Napsal server Deník Referendum.

Francouzské ekologické organizace vytvářejí už téměř rok systematický tlak na finanční instituce, které těžbu uhlí podporují. Kampaň zahájil happening, během kterého aktivisté navezli hromadu uhlí před jednu z poboček banky Société Générale. V prosinci aktivisté z organizací Bizi!, Attac a Přátelé Země okupovali několik budovy banky.

Dalším cílem ekologických aktivistů je vytvořit tlak na australské banky, jež bez podpory evropských a amerických bank nebudou schopny projekt Carmichael ufinancovat. „Australské banky by měly následovat příkladu svých zámořských kolegyň a definitivně odmítnout podporu projektu“ řekla Guardianu ředitelka kampaně organizace 350.org Charlie Woodová.

„Naše společnost podporou růstu, inovací a vytvářením pracovních příležitostí hraje důležitou úlohu pro ekonomiku Austrálie. Mimoto chápeme naši zodpovědnost za otázky globálního klimatu,proto podporujeme přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku a investujeme do obnovitelných zdrojů.“ citoval Guardian mluvčího korporace Adani Mining, která uhelný důl Carmichael vlastní.

Plán na otevření soustavy povrchových a hlubinných uhelných dolů Carmichael představila australská vláda v loňském roce. Po svém vzniku se měl stát největším černouhelným důlním komplexem v Austrálii s plánovanou produkcí šedesát milionů tun uhlí ročně.