Doba čtení:1 m, 41 s
Uhelná elektrárna Emile Huchet o výkonu 600 megawattů je schopna zásobovat třetinu domácností v regionu Grand Est. Foto: besix.com

Uhelná elektrárna Emile Huchet v Saint-Avold, jedna z posledních ve Francii, se znovu rozběhne 3. října. Vláda 26. června oznámila, že elektrárna, kterou provozuje společnost GazelEnergie patřící do EPH Daniela Křetínského, bude brzy opět v provozu, a to z důvodu odstavení části jaderného parku.

Podle Camilla Jaffrela, mluvčího společnosti GazelEnergie, bylo kvůli znovuspuštění již zavřené elektrárny najato přibližně 200 zaměstnanců subdodavatelských firem. Minulý týden proběhla generální oprava všech strojů, aby se předešlo jakýmkoli technickým incidentům v zimě, informovala agentura AFP. Celkové náklady na generální opravu činí 10 milionů eur, napsal server msn.com.

Zaměstnanci společnosti, která byla uzavřena v březnu 2022, byli znovu povoláni do práce. Podle odborového svazu Force Ouvrière se z 87 zaměstnanců vrátilo celkem 68. K návratu byli motivováni příslibem prémií v rozmezí od 4 000 do 5 000 eur měsíčně, navíc k platu.

 

Abychom lidi přiměli k návratu, musíme sáhnout do kapsy.Zvýšili jsme platy a poskytli řadu odměn, které zdvojnásobují platy našich zaměstnanců,” uvedla mluvčí společnosti GazelEnergie Camille Jaffrelo,.

Elektrárna Emile-Huchet byla uzavřena na konci března. Letos v létě však vláda oznámila, že vzhledem ke konfliktu na Ukrajině a neúspěchům jaderné flotily společnosti EDF bude znovu otevřena, aby byly zajištěny dodávky elektřiny do země. Uhelná elektrárna o výkonu 600 megawattů je schopna zásobovat třetinu domácností v regionu Grand Est.

V současné době je na místě uskladněno 210 000 tun uhlí. Celkem bude na provoz od října do konce března potřeba více než 500 000 tun. Proto bude 5 až 6 tisíc tun uhlí denně potřebných k výrobě elektřiny dováženo z Kolumbie, Austrálie a Kazachstánu.

Ve Francii je stále v provozu pouze jedna uhelná elektrárna, a to v Cordemais (Loire-Atlantique). Více než 67 % elektřiny vyrobené ve Francii pochází z jádra, podíl fosilních paliv v roce 2020 činí 7,5 %, z toho 0,3 % z uhlí a 6,9 % z plynu.