Doba čtení:1 m, 14 s
Zisky Gazpromu pomáhají Vladimiru Putinovi financovat agresivní válku na Ukrajině. Foto: pixabay.com

Ruská plynárenská firma Gazprom, kterou ovládá Kreml, v březnu zvýšila dodávky zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 4,5 procenta oproti předchozímu měsíci. V meziročním srovnání tyto dodávky vzrostly dokonce o zhruba 26 procent.

Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na své výpočty založené na zprávách Gazpromu o tranzitu přes Ukrajinu a na údajích evropské skupiny pro přepravu plynu Entsog.

Dodávky podle těchto údajů v březnu činily v průměru 88,7 milionu krychlových metrů denně, zatímco v únoru to bylo 84,9 milionu a v loňském březnu 70,3 milionu metrů denně. Celkově Gazprom v letošním prvním čtvrtletí vyvezl do Evropy zhruba 7,74 miliardy krychlových metrů plynu, napsal s odkazem na agenturu Reuters server irozhlas.cz.

Arbitráž začala posuzovat nárok ČEZ vůči Gazpromu, jde o více než miliardu Kč

Dodávky ruského plynu do Evropy dosahovaly svého vrcholu v letech 2018 a 2019, kdy činily zhruba 175 až 180 miliard krychlových metrů ročně. V roce 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, však klesly na 63,8 miliardy krychlových metrů. Loni se opět výrazně snížily, a to na 28,3 miliardy krychlových metrů, píše Reuters.

Od října začal znovu proudit ruský plyn i do Česka. Konkrétně jde o plyn nakoupený na slovenském nebo rakouském trhu, jehož celkový podíl nakonec činil zhruba sedm procent celkové roční spotřeby České republiky.