Doba čtení:1 m, 35 s
Exxon právě dokončuje převzetí předního producenta břidlicového plynu Pioneer Natural Resources, za kterého nabídl 60 miliard USD (téměř 1,5 bilionu korun). Foto wikipedia.org

Americké těžební firmy ExxonMobil a Chevron mají za první čtvrtletí letošního roku nižší zisk než před rokem. Hlavní příčinou je pokles cen zemního plynu a slabší marže rafinerií. Přesto však neustávají v rozvoji a investují desítky miliard dolarů do dalšího rozvoje těžby ropy i zemního plynu.

Čistý zisk Chevronu klesl o 16,7 procenta na 5,5 miliardy USD (128,9 miliardy Kč), zisk Exxonu se pak snížil o 28 procent na 8,22 miliardy USD (192,6 miliardy Kč). Vyplývá to z výsledkových zpráv obou firem.

Zisk Chevronu však překonal očekávání analytiků, k čemuž přispěl vyšší objem produkce podpořený akvizicemi. Čistá produkce stoupla o 12 procent na 3,34 milionu ropného ekvivalentu, vyplývá ze sdělení podniku.

BlackRock: Transformace energetiky si vyžádá čtyři biliony USD ročně

Výsledky Exxonu za očekáváním naopak zaostaly, i přes pokles však byly druhé nejvyšší za první čtvrtletí za posledních deset let, upozornila finanční ředitelka Kathryn Mikellsová. Výnosy podle výsledkové zprávy klesly o čtyři procenta na 83,08 miliardy USD. Exxon právě dokončuje převzetí předního producenta břidlicového plynu Pioneer Natural Resources, za kterého nabídl 60 miliard USD.

Ceny ropy se v prvním čtvrtletí meziročně v podstatě nezměnily, ceny zemního plynu ale prudce klesly. Ceny termínových kontraktů na zemní plyn v USA byly na konci prvního čtvrtletí nižší zhruba o 20 procent než před rokem.

Chevron teď dokončuje akvizici firmy Hess za 53 miliard USD, na které se dohodl koncem loňského roku. Získá tak bohatá podmořská naleziště ropy v Guyaně. Exxon však vede s oběma společnostmi spor o aktiva v Guyaně, kde se našly největší zásoby ropy za posledních 20 let. Exxon se tam domáhá předkupního práva na aktiva firmy Hess. Nárok posuzuje mezinárodní rozhodčí komise.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa