Doba čtení:1 m, 24 s
Měděný důl Lomas Bayas v Chile. Ilustrační foto: Glencore

Nadnárodní komoditní gigant Glencore jedná o prodeji dvou měděných dolů v Austrálii a Chile, čímž společnost rozšiřuje plány na snižování čistého dluhu o zhruba deset miliard dolarů, v přepočtu asi 238 miliard korun, napsal server Patria.cz.

Měď je nejdůležitější těženou komoditou Glencore a tvoří zhruba třetinu zisků společnosti. Oba doly nabízené k prodeji nepatří k těm největším v portfoliu komoditního giganta.

Glencore by mohl odprodat důl Cobar v australském New South Walesu společně s hutí, která vyprodukuje asi 50 tisíc metrických tun měděného koncentrátu ročně. Zároveň nabídne k prodeji provoz v chilské poušti Atacama, který je zdrojem produkce asi 75 tisíc tun rafinované mědi ročně. Proces prodeje dalších aktiv je reakcí na nevyžádané nabídky na tyto měděné doly.

Čtěte také: Číňané krouží kolem dolů Glencore

Případní zájemci nyní mohou podat nabídku na koupi jednoho nebo obou dolů, která v konečném důsledku podle Glencore může nebo nemusí nakonec vést k jejich prodeji. Možný prodej by měl komoditní firmě pomoci podpořit současná opatření na snížení zadlužení ze 30 miliard na zhruba 20 miliard dolarů.

Potenciální prodej měděných dolů přichází ve chvíli, kdy cena mědi kolísá na cenách nevídaných od globální finanční krize. Cena červeného kovu obchodovaného na londýnské kovové burze se pohybuje těsně nad psychologickou hranicí 5000 dolarů za metrickou tunu. To je zhruba polovina rekordní ceny mědi z roku 2011. Tehdy se vyšplhala až na závratných 10 190 dolarů za metrickou tunu.

Obchodník s komoditami Glencore, který se spojil s firmou Xstrata, drží po celém světě více než 150 báňských a hutních lokalit.

Mohlo by vás zajímat:
Šéf Glencore: Uhlí bude záchranou pro chudé