Doba čtení:1 m, 9 s
Bulga Complex firmy Glencore v Austrálii. Foto: Glencore

Horníci těžařské firmy Glencore v Austrálii zůstanou letos o Vánocích doma. Nadnárodní gigant Glencore se totiž rozhodl přerušit těžbu ve svých australských dolech přes vánoční svátky na tři týdny. Firma, která je největším producentem uhlí v Austrálii, chce tímto opatřením čelit oslabení na světových trzích. Odhadla, že přerušení těžby sníží produkci o zhruba pět milionů tun uhlí. Napsal to server Mining.com.

Společnost Glencore se sídlem ve Švýcarsku informovala, že uzavření dolů má zamezit drastičtějším opatřením. Včetně takových, která by tyto nebo jiné doly uzavřela na mnohem delší dobu. Firma zvažovala různé možnosti omezení produkce již tak přeplněného námořního trhu s uhlím. V úvahu přicházela i varianta na jeden rok uzavřít nejméně výdělečný důl. Glencore tak reaguje na současný nadbytek uhlí, nechce dodávat další, když jsou ceny již tak nízko.

Ceny energetického uhlí, jež jsou pro Glencore zásadní, spadly v průběhu posledních tří let na polovinu. Ze zhruba 110 amerických dolarů až 130 dolarů za tunu klesly na přibližně 60 dolarů.

Glencore vlastní v australských státech Nový Jižní Wales a Queensland 20 uhelných dolů a 13 důlních areálů. Loni zde vytěžila více než 80 milionů tun energetického a koksovatelného uhlí, zaměstnávala asi 8600 lidí. Letos v březnu oznámila, že kvůli poklesu cen a přebytku akcií na trhu zavře hlubinný důl Ravensworth v Hunter Valley.