Greenpeace zahltili emaily energetických bossů

Ilustrační foto: Rainer Zimmermann, wikimedia.commons.org

Německá pobočka hnutí Greenpeace spustila nátlakovou akci, jejímž cílem je odradit české firmy ČEZ a EPH od ambicí koupit hnědouhelná aktiva švédského Vattenfallu v Německu. Součástí je dopis, který může přes web hnutí kdokoliv poslat na mailové adresy šéfů obou firem Daniela Beneše a Daniela Křetínského. Během prvního dne toho využilo zhruba tisíc lidí, maily obou mužů byly zahlcené. Napsal server Motejlek.com.

„Vámi vedené energetické koncerny ČEZ a EPH projevily nezávisle na sobě zájem o převzetí hnědouhelných dolů společnosti Vattenfall ve východním Německu. Žádám Vás, abyste se tohoto záměru veřejně vzdali. Pokračování provozu hnědouhelných dolů a elektráren v Lužici by bylo ekonomicky i politicky riskantní a ve vážném rozporu s veřejným zájmem. Blokovalo by proces trvale udržitelné transformace energetiky a bylo by neslučitelné i s německými závazky v oblasti ochrany klimatu,“ píšou v dopise němečtí Greenpeace.

Vattenfall chce najít kupce pro svá východoněmecká aktiva do konce roku

Více než tři tisíce obyvatel Lužice by podle ekologických aktivistů navíc ztratilo své domovy, a mnozí z nich i zdroj obživy. „Evropský energetický trh se mění. Prosím, investujte do obnovitelných zdrojů energie a čisté budoucnosti, ne do špinavého uhelného skanzenu!“ uvedli Greenpeace.

Čtěte také: Šéf ČEZ: Vattenfall nás zajímá

Mluvčí EPH Daniel Častvaj serveru iUHLI.cz sdělil, že akci ekologů zaznamenal a EPH ji bere na vědomí. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž upozornil na to, že prodejní proces ze strany Vatenfallu zatím nezačal. „My si při zvažování této akvizice pozorně monitorujeme podnikatelské i společenské prostředí v Německu i Švédsku a vnímáme všechny názory, i tento,“ sdělil serveru iUHLI.cz Kříž.

Podle Jana Rovenského z Greenpeace se situace v Lužici výrazně podobá Hornímu Jiřetínu, i zde těžba ohrožuje domovy tisíců lidí, kteří se nikam stěhovat nechtějí. „Nemyslím si nicméně, že lze za nátlak považovat zasílání korespondenčních lístků a mailů na oficiální firemní adresy ředitelům firmy – otázka zní, jak jinak mají občané svůj názor vyjádřit,“ sdělil serveru iUHLI.cz Rovenský.

Vattenfall chce najít kupce pro svá východoněmecká aktiva do konce roku. Loni v říjnu oznámil, že by chtěl prodat svoje hnědouhelná aktiva v Německu, aby tak Švédsku pomohl snížit jeho uhlíkovou stopu. ČEZ i EPH serveru iUHLI.cz již dříve sdělily, že neplánují dovoz německého uhlí do Česka.

Společnost ČEZ hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall v Německu zajímají. „Vedeme jednání a konzultace jak v Německu, tak ve Švédsku a velmi intenzivně se tím zabýváme. Čekáme, že samotný proces by měl být spuštěn podle všeho někdy během září. Pak to může nabrat velkou rychlost, takže se tomu velmi intenzivně věnujeme,“ uvedl nedávno generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Mohlo by vás zajímat:
Vattenfall chce najít kupce do konce roku
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Greenpeace do tepláků aneb Obchod se strachem