Doba čtení:1 m, 23 s
Ministr hospodářství Robert Habeck čelí v posledních měsících prudkému poklesu popularity. Foto: wikipedia.org

Energetické zásobování Německa je zajištěné a bezpečné. V debatě s poslanci Spolkového sněmu to prohlásil vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck. Poznamenal, že ceny energií od prudkého zvýšení po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 nadále klesají.

Mohu říci, že zásobování energiemi je bezpečné,“ řekl Habeck. „Ze sledování elektrické rozvodné sítě navíc vyplývá, že máme jednu z nejbezpečnější přenosových soustav ve srovnatelných zemích,“ poznamenal. O cenách energií řekl, že stále klesají. „Stále ale ještě nejsou tam, kde byly před Putinovou útočnou válkou,“ dodal o ruském vpádu na Ukrajinu, který nařídil ruský prezident Vladimir Putin v únoru 2022.

V úterý svaz provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES oznámil, že Německu během nynější zimy už nehrozí nedostatek plynu, a to ani v případě extrémních a dlouhotrvajících mrazů. Ještě v prosinci svaz problémy s nedostatkem plynu nevylučoval.

Ani biliony nepomohly Němcům na zelenou špičku Evropy

Cestu k energetické nezávislosti a stabilitě cen energií vidí Habeck v přechodu na zdroje obnovitelné energie, jako jsou větrné či solární elektrárny. V loňském roce Německo z obnovitelných zdrojů vyrobilo 55 procent elektřiny, předloni to bylo 48,4 procenta. Do roku 2030 chce země takto získávat 80 procent elektřiny.

Elektrifikace s pomocí obnovitelných zdrojů energie je pilířem plánu Německa na dosažení neutrality ve vypouštění oxidu uhličitého. Do roku 2030 chce Německo proti roku 1990 snížit emise skleníkových plynů o 65 procent, do roku 2040 o 88 procent a do roku 2045 hodlá dosáhnout emisní neutrality. To znamená rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jeho pohlcováním z atmosféry.