Doba čtení:1 m, 58 s
Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck řekl, že jádro není nejlevnější ani nejbezpečnější technologie pro zásobování Evropy a světa v budoucnosti. Foto: wikipedia.org

Prodloužit životnost posledních tří německých jaderných elektráren kvůli úsporám plynu by bylo špatné rozhodnutí, uvedl německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck během dne otevřených dveří sídla vlády. Provozem elektráren by se ušetřila nanejvýš dvě procenta spotřeby plynu, což není dostatečný důvod pro odklon od ekologického směřování německé energetiky, dodal Habeck podle agentury Reuters.

Habeck nicméně uvedl, že je otevřený prodloužení životnosti jaderné elektrárny v Bavorsku, pokud zátěžový test ukáže, že je to nutné pro zajištění stability a dodávek do sítě během zimy. Výsledky testu má vláda dostat v řádu týdnů, píše Reuters.

Bavorsko je v jiné situaci než zbytek Německa, protože dodává elektřinu do francouzské sítě. Francie aktuálně odstavila několik jaderných elektráren kvůli údržbě a výpadky má nahradit zásobování z Německa. Habeck francouzskou závislost na jádru kritizoval, píše agentura DPA.

Energetická krize převrací svět vzhůru nohama

Není to nejlevnější technologie, ani nejbezpečnější technologie pro zásobování Evropy a světa v budoucnosti,“ uvedl Habeck a zmínil například problémy s ukládáním jaderného odpadu nebo ekonomické důvody, píše DPA.

V Německu až do ruské invaze na Ukrajinu panovala jasná a široká politická shoda na odklonu od nukleární energetiky. Jaderné elektrárny slíbila vláda bývalé kancléřky Angely Merkelové uzavřít do konce letošního roku v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011.

List The Wall Street Journal v úterý napsal s odvoláním na německé vládní zdroje, že Německo kvůli energetické krizi neodstaví poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v provozu i po konci letošního roku.

Scholz připustil možné zachování jádra

Kvůli obavám z energetické krize po poklesu dodávek ruského plynu je německá vládní koalice rozdělená ve svém postoji k využívání jaderné energie, píše Reuters. Opačný názor než Habeck zastává ministr financí Christian Lindner z liberálních svobodných demokratů (FDP). Podle Lindnera je za současných podmínek lepší prodloužit o několik let životnost jaderných elektráren, než uvádět do provozu ty uhelné. Německo „by nemělo být tak vybíravé, ale mělo by vzít v úvahu všechny možnosti,“ cituje Lindnera Reuters.

Sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz uvedl, že výsledek zátěžového testu by měl být k dispozici koncem srpna nebo začátkem září a zopakoval, že teprve poté vláda rozhodne o dalším postupu.