Doba čtení:2 m, 39 s
Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka je vyloučené, že by se měl ČEZ v současné vlastnické a ekonomické situaci zavázat k výstavbě čtyř bloků a dalším několika paroplynovým elektrárnám. Foto: MPO

Kvůli plánované výstavbě čtyř jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech, o níž ve středu rozhodla vláda, je podle hnutí ANO třeba řešit vlastnickou strukturu energetické společnosti ČEZ. Řekl to místopředseda hnutí Karel Havlíček a vyzval vládu k jednání s opozicí, protože tyto změny podle něj bude s největší pravděpodobností řešit až příští vláda.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Podporujeme, že se bude budovat další jádro, konečně bylo to na základě opce, kterou jsme my nechali zaimplementovat do zadávací dokumentace. Je ale vyloučené, že by se měl ČEZ v současné vlastnické a ekonomické situaci zavázat k výstavbě čtyř bloků a dalším několika paroplynovým elektrárnám. Společnost ČEZ musí být řešena buď na bázi výkupu akcií, nebo plném ovládnutí společnosti, která bude investovat do jádra, v tomto případě jde o ČEZ Dukovany 2,” doplnil Havlíček.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je s podílem 70 procent stát. Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Podle analytiků návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny.

Zájemci o Dukovany slíbili výrazné zapojení českých firem

Premiér Petr Fiala (ODS) v říjnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že transformace ČEZ je nezbytná mimo jiné kvůli rozvoji jaderné energetiky a že vláda hledá vhodný model i čas, každopádně ale nechystá vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné. Otázku, zda na podzim 2025, kdy má končit mandát Fialovy vlády, bude výrobní část ČEZ pod stoprocentní kontrolou státu, nechal tehdy premiér bez odpovědi. O vyplacení minoritních akcionářů společnosti mluvil v pondělí při Debatě bez cenzury v Sokolově ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Na síti X později napsal, že uvedl v zápalu debaty nesprávnou informaci, informace ale hned následující den rozkolísala ceny akcií ČEZ na pražské burze o desítky korun.

S výstavbou více jaderných bloků počítají strategické dokumenty vlády k energetice. Dva nové bloky by podle nich mohly vzniknout v Dukovanech a dva v Temelíně. Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020. V tendru na výstavbu vyzve vláda francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně.

V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do 15. dubna, uvedl ve středu premiér. Podle něj dosavadní nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházejí až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny ale neuvedl. Podle kabinetu úprava tendru neovlivní termín pro předpokládané zprovoznění prvního reaktoru v Dukovanech do konce roku 2036.