Je nepřijatelné připustit překotný útěk od uhlí. Plynové zdroje budeme budovat nejméně do roku 2031 a do té doby zde musíme udržet většinu současných uhelných zdrojů. Pro Euro to řekl místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový premiér ANO Karel Havlíček.
„Rozumím, že se nevyvíjí cena emisní povolenky dobře, chápu, že ve vazbě na cenu elektřiny to ekonomicky nevychází, ale odmítám přistupovat na tyhle evropské scénáře. Stabilní zdroj musíme nahradit zase stabilním zdrojem, v té nejrychlejší verzi to je plyn, dlouhodobě velké jádro a malé modulární reaktory. Plynové zdroje ale budeme budovat nejméně do roku 2031 a do té doby zde musíme udržet většinu současných uhelných zdrojů. Vláda se musí držet našich scénářů z roku 2021 a nenaskakovat na zelená řešení, které se do té doby nezvládnou. Ani technicky, ani finančně. Aby se to podařilo, musí se udělat změna v zákoně a současně jednat na úrovni EU. Ale musí se činit. Ministr Jozef Síkela vůbec nepochopil, oč zde běží, což potvrdil v takzvané Státní energetické koncepci. To je výsměch a potvrzení, že je úplně mimo,“ uvedl Havlíček.
Podle něj je nezbytné obratem představit varianty útlumu uhlí, nájezd plynových zdrojů, udělat realistický scénář rozvoje obnovitelných zdrojů. Vše ve vazbě na výrobu elektřiny a tepla. Současně přiznat finanční náročnost a dopady do regulované složky energií. K tomu plán restrukturalizace ČEZ. „Jinými slovy, operativní plán zabezpečení energetických zdrojů na deset let dopředu,“ upozornil bývalý ministr průmyslu a obchodu.
Ohrožení energetické bezpečnosti odmítá i jeho nástupce Jozef Síkela. „Pokud jde o zajištění energetické bezpečnosti v podmínkách odchodu od uhlí, platí, že tento krok nesmí vést k nedostatku elektřiny a růstu cen a musí být tedy zachována takzvaná výrobní přiměřenost. K jejímu zachování bychom měli uhlí, primárně domácí zdroj, nahrazovat obnovitelnými zdroji, jež jsou z povahy věci domácí, a dále jadernými zdroji, kdy palivo je sice dovozové, ale je možné jej dlouhodobě skladovat. Budou třeba také nové plynové zdroje, především pro dodávky tepla, kde vedle diverzifikace zdrojů plynu budou hrát významnou roli také plynové zásobníky a naše schopnost je před topnou sezonou naplnit,“ uvedl pro Euro.
Naopak poslanec ODS Luděk Munzar by spíše než na plyn vsadil na rozvoj jaderné energetiky. Do té doby by udržel v chodu stávající uhelné zdroje. „Zajištění dostatku energie je klíčová otázka bezpečnosti a stability ekonomiky. Proto je nutné investovat do stabilních zdrojů, jako jsou jaderné zdroje, které nejsou závislé na rozmarech počasí. V odborných kruzích se často zmiňuje plyn jako přechodný zdroj, ten si však opět vyžádá nové investice i čas a zvýší požadavky na jeho dodávky. Rovněž se nelze spolehnout čistě na dovoz elektrické energie ze zahraničí, nemusí být vždy k dispozici. Zvážil bych proto otevřít otázku dočasných cenových stabilizačních mechanismů, které dnes využívá Polsko, ale i Německo, které v případě nedostatku energie stále využívá zdroje uhelné jako náhradní zdroj. Jinými slovy – vyrábějí jen tehdy, když je to potřeba. Mechanismus je však nutný projednat na evropské úrovni. Vyjednat tuto možnost Česko mělo před několika lety, ale tehdejší vláda toho nevyužila. O to je dnes situace složitější, přesto by se mělo podobné řešení hledat,“ vysvětlil Munzar.