Bubeníček kvůli horníkům za Sobotkou

Doba čtení:1 m, 0 s

Foto: Vršanská uhelná

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) je znepokojen plánovaným propouštěním, které chystá společnost ČEZ v Severočeských dolech, jejichž je většinovým vlastníkem. Plánuje se kvůli tomu sejít s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Na svých webových stránkách to napsal Deník.

Přímo Severočeské doly (SD) propustí ke konci roku 273 zaměstnanců. Dalších 130 lidí přijde o práci v dceřiných firmách SD v Ústeckém kraji. Plánované propouštění se tak dotkne i okresu Most. „Jsem touto situací velmi znepokojen. Na jedné straně usiluje kraj o vytváření nových pracovních míst a vzbuzení zájmu investorů a na druhé straně firmy léta etablované v Ústeckém kraji své zaměstnance propouštějí,“ řekl hejtman Bubeníček.

Plánuje si o záležitosti promluvit s premiérem. „Obrátím se v této věci v nejbližších dnech na premiéra Bohuslava Sobotku a jsem připraven záležitosti zaměstnanosti s ním prodiskutovat,“ dodal Bubeníček.

Severočeské doly propustí od ledna příštího roku 350 zaměstnanců. Jde většinou o lidi v důchodovém nebo předdůchodovém věku. Někteří z nich pracovali v hnědouhelných povrchových lomech přes 30 let. Kolektivní smlouva zaručuje těm, kdo pracovali u Severočeských dolů déle než 25 let, výhodné odstupné. Zkrátka ale nepřijdou ani ti, kdo u společnosti pracovali kratší dobu.