Doba čtení:1 m, 12 s
Foto: Wikipedie
Hillary Clintonová chce poslat horníky na dlažbu. Foto: Wikipedie

Uhlí je i přes vážné problémy stále jedním z klíčových zdrojů americké energetiky. Důležitou roli ale hraje i v politice a stalo se i jedním z témat blížících se prezidentských voleb.

Současný prezident Obama proti uhlí dlouhodobě bojuje. Na stejnou notu hraje i favoritka demokratických primárek a pravděpodobná kandidátka Demokratické strany na post prezidenta USA Hillary Clintonová, manželka bývalého prezidenta Billa Clintona. A hraje hodně tvrdě.

Čtěte také:
Američtí těžaři žalují Obamu
Obamovy plány budou drtit uhlí

Chystáme se hodně horníků a uhelných společností „propustit“ z podnikání,“ citoval online deník cnn.com nedávné vyjádření Clintonové. Podobná slova jsou pochopitelně snadným terčem oponentů. Clintonová si už před časem vysloužila označení „Veřejný nepřítel horníků a jejich komunit číslo 1“.

Velmi tvrdě se kvůli uhlí do Obamy pustil republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Před časem na svém twitteru uvedl, že Obamova protiuhelná válka zabíjí americká pracovní místa, zvyšuje závislost země na jejích nepřátelích a výrazně ji obchodně poškozuje.

Statistiky uvádějí, že počet horníků, které americké doly zaměstnávají pro těžbu uhlí, dosahuje nyní čísla 57 700. A to je od doby, co se zaměstnanost v hornictví sleduje, rekordně nízké číslo. Americké těžební společnosti se kvůli nízkým cenám uhlí ocitly ve vážných ekonomických problémech.

Mohlo by vás zajímat:
Chcete důl? V Americe ho dostanete zdarma
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval