Hladová Čína potřebuje stále víc a víc surovin

Spotřeba fosilních paliv v Číně neustále roste a s ní emise CO2. Země je zdaleka největším světovým znečišťovatelem. Foto: Pixabay.com

Spotřeba ropy v Číně by měla pokračovat v růstu do konce desetiletí. Podpoří jí vysoká poptávka po chemikáliích. Vrcholu dosáhne v roce 2030, kdy by měla činit 780 milionů tun ročně. Ve stejném roce by měla vrcholit i spotřeba uhlí, naopak spotřeba plynu až v roce 2040.

Uvedl to výzkumný institut ETRI napojený na společnost China National Petroleum Corp. (CNPC). Loni přitom institut očekával vrchol na úrovni 730 milionů tun ročně zhruba v roce 2025.

Spotřeba nafty, benzinu a kerosinu má být nejvyšší kolem roku 2025, kdy dosáhne přibližně 390 milionů tun ročně. Celkovou poptávku do roku 2030 tak podpoří rostoucí spotřeba v petrochemickém průmyslu.

Čína rekordně těží uhlí, aby měla dost na zimu

Po roce 2030 celková poptávka klesne, protože se sníží poptávka v dopravě v souvislosti s elektrifikací vozidel. Poptávka po chemikáliích by měla zůstat stabilní.

ETRI rovněž revidoval vrchol celkové spotřeby primární energie v Číně na 6,01 miliardy tun standardního uhlí. Tohoto vrcholu má země dosáhnout kolem roku 2030. Doposud čekal vrchol 5,6 miliardy tun ročně kolem roku 2035. Spotřeba uhlí má postupně klesat v letech 2031 až 2050, protože uhelné elektrárny se stanou záložním zdrojem energie.

Spotřeba zemního plynu má být na vrcholu v roce 2040, kdy bude činit 650 miliard metrů krychlových ročně. Hlavním pohonem poptávky bude průmysl a výrobci elektřiny.