Hlavní ekonom IEA v Praze

Ilustrační foto: Imagio.cz

Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol v Praze představil prestižní publikaci Světový energetický výhled 2014 (World Energy Outlook 2014). Ta obsahuje komplexní analýzu energetických trhů, exportní i importní energetické trendy včetně shrnutí jejich významu pro energetickou bezpečnost, ekonomický rozvoj i ochranu životního prostředí. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě.

Mezinárodní energetická agentura varuje, že nárůst poptávky o 37 procent do roku 2040 bude představovat zásadní tlak na energetický systém. Ropa, zemní plyn, uhlí a nízkoenergetické zdroje – tedy jaderné a obnovitelné zdroje energie, představují prakticky rovnocenné části světové skladby dodávek energie, ačkoliv jednotlivé zdroje čelí různým problémům.

Výhled naznačuje, že uhlí a ropa dosáhnou v roce 2040 ustálené úrovně, zatímco obnovitelné zdroje čeká velký rozvoj zejména díky snižování cen a dotacím a do konce roku 2040 by měly produkovat téměř polovinu elektrické energie.

Zpráva také prezentuje hlavní trendy v globálním energetickém systému. Nepokoje v oblastech Blízkého východu, konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, nejistou budoucnost jaderné energie, ale
i nepříliš povzbudivá mezinárodní vyjednávání o změně klimatu. To jsou hlavní výzvy globálnímu energetickému systému.

Světový energetický výhled se zaměřil také na vývojové trendy v oblasti jaderné energie. Do roku 2040 mají instalované kapacity narůst o 60 procent zemích jako je Čína, Indie, Jižní Korea a Rusko, zatímco ve světovém energetickém mixu již nebude překonán historický vrchol, ačkoliv jaderná energie hraje strategickou roli v posilování energetické bezpečnosti. „Jaderná energie může i nadále sehrávat strategickou roli v posilování energetické bezpečnosti,“ uvedl v rámci diskuze Fatih Birol.