Hlubinná těžba uhlí v Británii končí

Doba čtení:1 m, 22 s
Horník naštvaný

Ilustrační foto: Imagio.cz

Velká Británie koncem letošního roku uzavře poslední hlubinný černouhelný důl. Končí tak jedno odvětví, které 300 let pohánělo britskou průmyslovou revoluci a které ještě před sto lety zaměstnávalo přes milion lidí. Vrchol zažívala těžba uhlí v Británii v letech před první světovou válkou. Tehdy odvětví na téměř třech tisícovkách dolů zaměstnávalo zhruba 1,2 milionu lidí. Napsal server E15.cz.

Společnost UK Coal Holdings minulý týden uzavřela po 90 letech těžby důl Thoresby Colliery v hrabství Nottingham shire, kde pracovalo 360 lidí. V prosinci pak definitivně skončí její poslední důl v Kellingley v hrabství North Yorkshire, který se otevřel před 50 lety a nyní zaměstnává 700 lidí.

„Je to velmi smutný den a znamená to konec celé jedné éry,“ uvedla těžební společnost UK Coal. Už na konci června se předčasně uzavřel důl Hatfield Colliery v hrabství South Yorkshire, když mu vláda odepřela další subvence.

Čtěte také: Důl Hatfield definitivně končí

Hlubinná těžba uhlí je v Británii v posledních desetiletích stále nerentabilnější. Podkopala ji mnohem levnější konkurence uhlí ze zámoří, propad cen uhlí v Evropě, klesající domácí poptávka i vládní politika odchodu od uhlí v energetice. Britští provozovatelé elektráren už od počátku tisíciletí nakupují v zahraničí více uhlí než z domácích zdrojů. UK Coal je od roku 2013 v nucené správě a vláda firmě poskytla půjčku na pomoc s řízeným uzavíráním dolů.

Hlubinné doly se ještě na jaře podílely na britské těžbě uhlí 38 procenty. Zbytek připadal na povrchové doly, uvádějí údaje ministerstva energetiky.

Mohlo by vás zajímat:

UK Coal oddálila uzavření dvou dolů

Odbory poskytly úvěr pro těžbu uhlí v Británii